| anonim_4396 a întrebat:

De curand am o problema cu PC-ul. am venit din vacanta si cand am dat sa il pornesc, a pornit s-au deschis led-urile si alea dar nu face acel beep care ar trebui sa il faca cand il deschid. si fiindca nu face acel beep, monitorul nu prinde semnal. nu se aprinde mouse-ul ci doar pc-ul. ce poate sa aiba? Poate sa fie de la cablul de putere? Placa de baza? Dau funda celui mai folositor raspuns!

3 răspunsuri:
| Surtulecs a răspuns:

Buna! Problema poate fi de la placutele de RAMI si de la alimentator. Trebuie verificat daca alimentatorul este conectat si nu prezinta urme de ardere si la fel si in cazul placutelor rami. Nu este exclusa nici varianta prafului depusa pe componentele pc-ului.
Un caz asemanator am avut si eu acum multi ani cu o unitate veche, aceasta era pornita, maosul mergea si tastatura cu leduri era aprinsa insa monitorul era NO SIGNAL si se dadea in hibernare. Si am aflat ca erau de la placutele RAM, aceste fiind arse de la un soc.

Sper ca te-am ajutat!

| iKireS a răspuns (pentru Surtulecs):

Am deschis PC-ul, l-am sters de praf si am observat un cablu DT Sata 2 Signal care avea o mufa bagata si cealalta nu. este cablul negru, nu cel rosu. oare sa fie de rezerva? Cel rosu e bagat calumea si mai este unul negru cu o mufa bagata si cealalta nu stiu unde sa o pun.

| Surtulecs a răspuns (pentru iKireS):

Era de ajuns sa aspiri putin prin unitatea centrala fara sa scoti mufele ce fac legatura cu placa de baza, hard diskul si celelalte. Pentru ca asa se intampla mai mereu, omul uita unde era mufa precedenta. Era bun sa fi facut o poza in interiorul unitatii inainte sa de apuci de treaba. Era de ajuns sa scoti alimentatorul si placutele rami si sa aspiri de praf. Nu aveai treaba cu celelalte mufe.