| theR0cK a întrebat:

Mi se reseteaza PC-ul si nu mai porneste dupa reset. desi ledul la mouse ramane aprins si cooler-ul, daca apas pe butonul de restar incepe sa faca un zgomot ciudat si monitoru se preste ca nu mai primeste semnal. Apoi ma chinui cam 2-3 ore sa-l aprind iarasi. Ma chinui deoarece chiar daca il opresc si de la sursa si il pornesc iarasi, nu se aprinde, pornesc doar ventilatoarele persistand acelasi azgomot ciudat. Daca il inchid de la buton ciudat e faptul ca led-ul la mouse ramane aprins. Deci nu e problema de incalzire si praf ci ce mai stiu eu ce. pr ca am speed fan si temperatura medie in sistem nu depaseste 35 de grade C cand il solicit ( gen un joc (League of legend ) skype antivirus pornit si tot ce mai am eu ) iar cand ies din ele temperatura medie scade treptat pana pe al 25-26 grade C. L-am dus la un specialist si i-am facut niste teste de memorie si nimic, problema nu tine de hardwer ( asa mi-a spus ).L-am reform.atat l-am pus la punct din punct de vedere soft si nu stiu din ce cauza problema persista. Spe exemplu azi cand am venit de la scoala l-am pornit am intrat pe youtube sa bag o melodie, am deschis League of legend, am intrat in joc si poc deodata se opreste si asa a ramas vreo 2-3 ore. Un alt detaliu ar fi faptul ca pc-ul a fost trimis in service pentru ca era in garantie si mi-au schimbat placa de baza. Inainte sa mi-o schimbe nu aveam problema asta mergea totul ca uns. ( pc-ul e luat din altex, sistem de calcul it myria gameon v8 ). Daca cineva ma poate ajuta in solutionarea problemei, va rog mult de tot, astept pareri. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai daca luati porcarii! Myria, ala e calculator? Calculatoarele se fac din piese, sau iti iei unul gata facut, dar brand...HP, Dell, IBM, Fujitsu, etc.

| Jhonny22 a răspuns:

Pai degeaba ai viteza fan, daca temperatura fanului nu ajunge la procesor, de asta tii se si blocheaza, spune-le celor de la altex, ca in momentul cand ti-au schimbat placa de baza, au uitat sa iti puna pasta intre procesor si ventilator, de asta tii se si blocheaza, pentru ca temparatura nu ajunge la procesor, pasta are roul de a tine procesorul rece, de a absoarbe caldura din procesor, poti face chiar tu asta, nu stiu cat este o pasta in Romania, dar stiu ca e ieftina, iti desfaci ventilatorul, si poti vedea si tu ca acolo trebuia sa fie o solutie, care ori este putina, ori prea multa, ori deloc!

| theR0cK explică (pentru Jhonny22):

Nu pot sa-l desfac deoarece e sigilat... mai am 1 an la garantiedar nu cred ca e asta nu are sens mi s-a stins azi la 2 si am reusit sa-l aprind pe la 4 si de atunci merge si temperatura procesorului nu depaseste 30-35 de grade acum are 26 pentru ca am doar facebook-ul deschis. temperaturile is urmatoarele : system 29, CPU 28, AUX -57, SMIOVT 29, HDO 31, GPU 31 CORE 1. Deci nu cred ca e temperatura devina.

| MskDesign a răspuns (pentru theR0cK):

Daca ai garantie, foloseste-o in loc sa pui intrebari pe aici.