| BrielNar a întrebat:

De curand ma tot plictisesc la calculator si m`am decis sa invat cate ceva din photoshop. As vrea un tutorial de newbie pentru inceput daca se poate si cateva sfaturi. Toate cele bune.

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
| BrielNar explică (pentru horia2012):

Am vazut acest site, este unul destul de folositor dar deja am invatat metodele acelea. Merci frumos.

| BrielNar explică (pentru horia2012):

Am tot cautat si pe youtube si incep sa ma familiarizez usor usor. Aveam nevoie si de ceva in romana, insa m`am descurcat si cu ce mi-ai trimis. Am o problema insa. la care nu am reusit sa gasesc o rezolvare desi am cautat multe metode, nici una nu a mers. Continua sa-mi dea o eroare "Scratch disk is full" desi eu am in jur de 50gb free pe discul de stocare al ps. Vre`o idee?

| horia2012 a răspuns (pentru BrielNar):

Dupa cum ai banuit "Scratch disk is full" se refera la partitia pe care se salveaza tot ceea ce faci in Photoshop. Cum ea corespunde in majoritatea cazurilor cu partitia de instalare a programului (C) de aceea iti da mesajul. Procedeaza asa:
-Curata fisierele temporale din Photoshop.
(sunt de forma PST(niste numere).tmp.
-Descarca proramul asta gratis si fa o curatenie generala:
http://www.softpedia.com/......ctor.shtml
si eventual o optimizare.
- Descarca si asta gratis si fa o defragmentare a HDD:
http://www.amltools.com/free-disk-defrag.html
Dupa toate astea Restart.
-Poti schimba locatia "scrach disk" din setari-Preferinte in Photoshop.

| BrielNar explică (pentru horia2012):

Ti-am spus, am undeva la 56 gb free pe partitia selectata in " preferences > performance ".

| horia2012 a răspuns (pentru BrielNar):

Nu conteaza. Fa o curatare si defragmentare cu ce ti-am dat.
Eu le folosesc si sunt foarte bune. Photoshpul creeaza niste fisiere temporare cand lucrezi. Astea il incurca. Programele nu sterg nimic din ceea ce iti trebuie.

| BrielNar explică (pentru horia2012):

Am sa incerc. Multumesc frumos.

| horia2012 a răspuns (pentru BrielNar):

Cu placere.