| Antonimu a întrebat:

Salut, de curand mi-am achizitionat un NetBook Dell Inspiron Mini 910. Merge ireprosabil. Memoria lui este de doar 8 GB, dar am reusit cu un stick sa o duc la 40 GB.

Are Bluetooth, Wifi, etc. Problema este ca are memoria video de 128 mb, as vrea sa stiu daca poate fii marita. Si daca procesorul Intel atom 1.6 ghz poate fii schimbat cu alt procesor. Multumesc Anticipat!

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

Cu siguranta Netbook-ul tau are placa video integrata, iar aceasta nu poate fi marita. Daca te uiti bine, o sa vezi ca ea isi ia din memoria RAM atata cat ii trebuie pentru ceea ce faci (sau mai pe Engleza, acel shared memory). Nu stiu cati GB RAM ai, dar uite eu de exemplu la laptopul meu am la shared memory 2 GB, si am 4 GB RAM.

| Antonimu explică (pentru JustCosmin):

Aha, deci daca as mari memoria RAM automat as mari si puterea placii video sa inteleg. pai el are o configuratie de 1 gb ram. o sa ii pun un so-dimm de 2 gb, dar e cam scumpic, e in jur de 150 ron. + ca am doar un slot pentru memoria ram.

| JustCosmin a răspuns (pentru Antonimu):

Deci daca tu acum ai 128Mb (adica 64Mb dedicati + 64MB din placa video) poti sa incerci sa vezi daca poti aloca mai multi MB la shared, dar inainte ai utea sa cumperi o placuta de 2GB si sao scoti pe cea de 1GB. Uite aici cam cum se procedeaza: http://www.ehow.com/how_8779506_allocate-ram-intel-gma-950.html (conteaza si cum e setat BIOS-ul).

| Antonimu explică (pentru JustCosmin):

Eu am sistem de RAM ddr2, pot pune un ddr3?

| JustCosmin a răspuns (pentru Antonimu):

Nu. Sunt placi de baza care suporta fie DDR2 fie DDR3, dar cu siguranta placa ta de baza nu suporta DDR3, deci trebuie sa pui 2GB DDR2.

| Antonimu explică (pentru JustCosmin):

Aaa, si inca o intrebare mica Cosmine. Pot schimba procesorul cu unul ceva mai puternic? happy

| JustCosmin a răspuns (pentru Antonimu):

Nu prea se poate, pentru ca de obicei la Netbook-uri, procesoarele sunt lipite de placa de baza.

| Antonimu explică (pentru JustCosmin):

Si nu se poate dezlipi?

10 răspunsuri:
| DAnc3 a răspuns:

Placa video nu poate fi marita, procesorul il poti schimba cu altul dacal suporta placa de baza.

| AgathaRo a răspuns:

Nu merita sa investesti intr-un NetBook parerea mea. Orice se poate schimba la ea insa ca investitie...

| cristi28george a răspuns:

Placa video nu stiu daca poate fi marita thinking intereseaza-te si tu la un service.iar procesorul poate fi inlocuit cu altul mai bun, doar daca are acelasi socket ca al placi de baza.
bafta!