| Snikers a întrebat:

De curand mi-am instalat Windows 7 pe Laptop, insa cineva mi-l instalase gresit si setase computerul sa booteze de fiecare data de pe un CD.Eu am reparat instalarea Windowsului,l-am formatat,etc,acum este corect instalat, merge OK.
Doar ca de fiecare data cand il aprind imi apare ceva de genu Press any key to boot from CD/DVD. Daca astept 5 secunde, calculatorul porneste normal... Fara sa mai apas eu vreo tasta.

Insa ce pot face sa nu mai apara acel "mesaj"?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Liviucu a răspuns:

Ori scoti Windows-ul din unitatea DVD-ROM pentru a nu-l mai recunoaste si deci automat sa dispara acel mesaj, ori intri in BIOS si selectezi prioritatea pe hard prima si abia apoi pe DVD. Astfel vei scapa de butare.

5 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Scoate cd-ul cu windows din unitate.Bafta.

| puscasul a răspuns:

Am avut si eu nu mai puteam face nimic ia cd ke cv sau cheama pe altul sa instaleze daca acela nu-i capabil.

| Snikers explică:

Mai,computerul,cu windowsul instalat de mine merge superb, doar ca nu vreau sa mai apara acel mesaj imi care mi se cere sa bootez de pe CD.Eu oricum nu bootez de pe CD, astept 5 secunde sa dispara mesajul ala si sa se incarce windowsul. Daca scot CD-ul nu mai pot face nimic!

| WR104 a răspuns (pentru Snikers):

Cum adica daca scoti cd-ul nu mai poti face nimic, o data ce ai instalat windowsul nu mai ai nevoie de cd-ul cu windows in unitatea cd-dvd.
Mai este si varianta cu BIOS-ul, unde poti seta ordinea de botare.Succes!

| suntserios a răspuns (pentru Snikers):

Ba chiar de pe cd bootezi, de aia nu mai poti face nimica daca il scoti. L ai reparat de nu ai mai putut. Trebuie doar sa schimbi ordinea de bootare din bios si sa pui pe primul loc hdd. daca nu va functiona inseamna ca ai facut o varza la instalare.