| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am un DVD cu Windows 7 Ultimate si vreau sa il instalez pe PC.Introduc DVD-ul cu Windows in unitatea optica(DVD-ROM) si dau restart.Imi apare "Press any key to boot from DVD" apas orice tasta si in loc sa inceapa procesul instalarii se restarteaza.Am incercat si pe un laptop si merge, cand imi apare acel dialog sa apas orice tasta incepe instalarea, nu se restarteaza la fel ca si pe PC.
Deci ce problema are calculatorul meu? Mentionez ca am doar 512 RAM pe el in timp ce pe laptop am 2 GB dar am auzit ca merge Windows 7 si pe 512 RAM dar nu asa bine. Mi-am partitionat calculatorul asa: partitia C-15 GB, partitia D-60 GB. Ar putea fi din cauza partitiei C care are doar 15 GB sau din cauza RAMilor, sau e altceva? Vreau sa imi spuneti daca trebuie sa mai fac ceva, sa setez ceva.Multumesc

6 răspunsuri:
| bogdan3vl a răspuns:

Pai winsowsu instalat ocupa 16 gb fara sa ii faci partitia de cel putin 20 de gb nu o sati mearga deci 20 este minim.ramii cred ca sunt destui nu ar fi asta problema.

funda? :d

| shnako a răspuns:

Nu cumva e DVD pe 64 de biti si tu ai procesor de 32?
Incearca alta varianta de Windows 7 si asigura-te ca e pe 32 de biti. Poti incerca si cu alta tastatura.
Partitia n-are treaba, clar.

| FoarteLetargic a răspuns:

Salut! E din cauza cd-ului, nu e bun. Pe 512 nu merge deloc 7. Daca nici pe laptop une ai 2 gb nu merge e de vina cd-ul. Gaseste altul. Pace tie!

| TimTheKing a răspuns:

Microsoft recomanda ca pe diskul C sa fie 70GB, incearca alt disk si un alt windows pentru calculatorul mai vechi...

| gigi04 a răspuns:

Pai pe laptop am 2 gb ram si imi merge sa il instalez

| gigi04 a răspuns:

Este Windows Vista Ultimate 32 biti, voi incerca si cu alta versiune de windows 7... dar ce ar avea tastatura?