| Guest10 a întrebat:

Salut. De curând mi-am vărsat lichid (țuică) pe laptop. Pornește, funcționează, însă tastele nu primesc comanda. Doar butonul de pornire pornește. Am șanse să îl repar cu o curățare? Sau trebuie dus în service?
Cam cat ar costa dacă ar trebui dus în service sa i se schimbe tastatura, sau stiu eu, ce trebuie făcut?

Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Mai apare imagine pe ecran?

Daca inca mai apare windows-ul pe ecran subt șanse mari sa se rezolve

Eu ți-aș lua 200 lei
Pt ca 100 pei ii dau pe spray-uri speciali facute pentru curățare placi de baza de laptop

| Guest10 explică (pentru RxTx):

Da, apare. Nu e ars laptopul. Funcționează la comenzile prin click (mă rog, până la parola, că ciuciu taste). Problema e doar la taste. Un gsm pentru laptop, oarecare îmi poate rezolva problema?

| RxTx a răspuns (pentru Guest10):

Salut teebuie schimbata tastatura cu alta noua găsești pe olx sau pe vândlaptop.ro

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Când o sa te trezești din beție poate va merge?

| RxTx a răspuns (pentru RAY):

Sa nu mai bea țuică
A fost blestemat la văzut Dumnezeu
Dacă bea pălincă avea mai mult alcool

Prin alcool izopropiloc sau pălincă nu trece curentul

| Guest10 explică (pentru RAY):

Nu știu, de vreo 4 zile aștept și tot nu merge. Mă întreb cât îmi ia sa ies din beție?

| RAY a răspuns (pentru Guest10):

Practic ești deja mort de 3 zile

| RAY a răspuns (pentru Guest10):

Alta data bagi foenul si se usuca lichidul

| relian a răspuns:

Poti sa desfaci tu singur si sa cureti tastatura cu alcool,atit cit se poate,sa desfaci tot la tastatura si sa cureti,apoi sa incerci. Daca nu,atunci cumperi alte taste,le momntezi si aia e tot,te costa doara tastele,munca o faci tu.

Cum? Te uiti pe Youtube si scrii ceva de genul asta : how to replace keyboard on Lenovo laptop,sau spui acolo modelul tau de laptop si o sa gasesti video pas cu pas ce trebuie sa faci si cum sa scoti si sa inlocuiesti tastele.
Aia de la service sa mai ia si ei o pauza ceva laughing la service merg femeile,batranii, tu ar trebuie sa stii sa desfaci cateva surubele, daca nu stii atunci asta e platesti, doara aia de la service trebuie sa manince si ei o piine ceva happy

Inainte sa cumperi ceva,este bine sa desfaci laptpul ala si sa inspectezi si motherboard,sa fii sigur ca nu s-a dus si pe acolo tuica laughing ca de s-a dus sigur so fi imbatat si placa de baza, ori de il duci la service or sa stie aia la ce sa se uite, tu trebuie sa le spui exact ce ai scapat pe el, sa stie oamenii ce sa controleze.Bafta oricum

| Guest10 explică (pentru relian):

Mersi! Mi-i sa nu îl stric mai tare, sa nu ating vreun circuit ceva... Apai, o să dau 200 lei manopera să-și bage și aia de la GSM motorina de "50 de lei' laughing)

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Daca este fezabil, eu as pune o tastatura si un mouse extern si l-as lasa asa.

| SuperCoolDude a răspuns:

Eu zic să torni și niste Pepsi, dacă tot ai turnat țuică. Să vezi cum o să meargă!

| Guest10 explică (pentru SuperCoolDude):

Mersi de idee! Dacă tot l-am îmbătat, sa și râgâie?

| ZappyTv69 a răspuns:

Daca se mai aprinde ecranul este bine. Poți face și acasa "reparația" dar mai bine du-te la un service, sau contactează-i pe cei de la Lenovo. Pentru 100-200 de lei nu m-aș risca