| Pitbull41 a întrebat:

Salut, de două zile se tot aprinde unitatea de la calculator singură. Acum două luni s-a stricat monitorul și nu am mai luat altul fiind ocupat cu alte treburi. Până acum 2 zile când am aprins unitatea în acea seară de mai multe ori și la fel stinsă din buton, de atunci se tot aprinde singura, nu are o oră exactă când face asta. Am schimbat ștecherul și cablul de alimentare si la fel face, acum e oprită din sursa să fie o problema de la priza sau de la siguranță? Calculatorul funcționează normal doar că se aprinde când îl apuca. Aștept răspunsul vostru, oricum mâine schimba tata și priza și siguranța. Poate nu este de acolo și unii dintre voi ați avea idee ce are.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Exista placi mama care pornesc la apasare de tasta sau la semnal pe Ethernet sau pe WiFi/Bluetooth.

De asemenea, e posibil sa faca parte dintr-un botnet (a devenit calculator zombie).

| Pitbull41 explică (pentru doctorandus):

Și ce e de făcut ca să nu mai pornească singur?

| AndreiIMP a răspuns (pentru Pitbull41):

Îți cumperi altul, ma gândesc că are un virus...

| Pitbull41 explică (pentru doctorandus):

Am mutat calculatorul în altă cameră și l-am contactat la priză. Probabil să fie ceva stricat la priza mea sau la siguranță. Il las așa până deseară să văd dacă se mai aprinde.