| colombo1 a întrebat:

Salut.De la un timp calculatorul meu scoate un suierat(zgomotul este ca al unui ventilator de pc care merge la turatie mare)dupa 30-40 min de la pornire.Am fost cu el la un centru de reparare si mi-a schimbat pasta de la cooler si l-au curatit de praf. Dupa vreo 2 zile l-am luat acasa si am constatat ca zgomotul "este prezent" si acum.Nu am mai mers cu el pentru ca am de lucru pe PC si imi era teama ca iar il tine 2 zile pe acolo.de dimineataam constatat ca se opreste singur calculatorul. Am desfacut carcasa si am descoperit ca suruburile de la cooler erau desfacute. Le-am strans si s-a rezolvat problema.Intrebarea mea este daca trebuie sa merg sa puna din nou pasta la cooler? mersi

Răspuns Câştigător
| AlexMC a răspuns:

Daca te pricepi la calculatoare poti sa schimbi ventilatorul de la sursa sau sa schimbi sursa cel mai bine am intalnit multe cazuri de astea dar la toate le-am schimbat sursa si asta ar fi cea mai convenabila http://www.emag.ro/......erDLP-45.1 si iti garantez ca o sa fie liniste, dar mai poaate fii o problema sunt unele placi de baza cu ventilatoare micutzze care fac un zgomot teribil acolo ai putea sa pui si ulei d-ala da nu iti garantez din cate stiu daca pui ulei sau ce vrei tu sa pui se aduna praf si dupa trebuie schimbat ventilatoru;)

5 răspunsuri:
| Kylexy a răspuns:

Nu iti pune pasta pe cooler ci pe radiator, dar vezi ca sunt in magazinele de pc-uri.te duci si ceri pasta termoconductoare, desfaci pc-ul pui pasta pe procesor, apoi pui radiatorul pe procesor.

| colombo1 explică:

Am inteles ca trebuie sa pui la ventilatoare ulei de mecanisme fine.Merge oare sa pui ulei de la masina de tuns?

| AlexMC a răspuns (pentru colombo1):

Daca te pricepi la calculatoare poti sa schimbi ventilatorul de la sursa sau sa schimbi sursa cel mai bine am intalnit multe cazuri de astea dar la toate le-am schimbat sursa si asta ar fi cea mai convenabila http://www.emag.ro/......erDLP-45.1 si iti garantez ca o sa fie liniste, dar mai poaate fii o problema sunt unele placi de baza cu ventilatoare micutzze care fac un zgomot teribil acolo ai putea sa pui si ulei d-ala da nu iti garantez din cate stiu daca pui ulei sau ce vrei tu sa pui se aduna praf si dupa trebuie schimbat ventilatoru;)

| axll a răspuns:

Daca inca mai face zgomot poate fi ventilatorul de la sursa. cel putin cred ca ala e. asa face si al meu, cand il pornesc. dupa ce se incarca windows-ul, bruscheaza putin unitatea, sau loveste-l incet cu degetele in carcasa si o sa taca. dar numai dupa ce se incarca windowsul. daca ii dai inainte tot nu o sa se opreasca.

| colombo1 explică (pentru axll):

Cred ca ala este pentru ca se si incalzeste carcasa de la sursa

| AlexMC a răspuns:

Nu e nevoie sa mai pui pasta happy