| P4u1 a întrebat:

De o vreme incoace nu imi mai merge sunetul la PC. Am schimbat boxele, dar tot nu merge. sad Va rog ajutati-ma sa rezolv problema!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Poate ca calculatorul tau are ceva virusi (nu multi, dar poate chiar cei care ti-au intrat in driverul de la sunet; adica a sters driverul, si acum nu-l mai ai). Daca ai XP (click dreapta pe My Computer si dai la manage si apoi Device Manager), iar daca ai 7 sau Vista,[intri in Run (sigla windows +r) si scrii hdwwiz.cpl, dupa care o sa te bage direct in Device Manager]. Dai click pe Sound, video and game controllers si acolo trebuie sa iti arate driverul de sunet instalat, daca nu gasesti sound, video and game... inseamna ca ti-au fost sterse si controllere de sunet ceea te face mai sigur pe tine ca problema sunetului e de la lipsa driverelor. Intri simplu pe Google si scrii driver audio for seria placii de baza (ca sa iti gasesti seria placii de baza intri in Run si scrii dxdiag -> Enter -> Yes si apoi pe prima pagina iti apare undeva la mijlocul paginii System Model in dreapta scriind seria placii de ex:p4M823-2). Daca tot nu-ti merge sau iti mai apar ceva probleme trimite mesaj (prin intermediul TPU). Sper sa-ti fie de folos raspunsul meu.

| soul2soull a răspuns (pentru anonim_4396):

Chestia cu dxdiag merge numai daca driverul este instalat ia sa nu ai driveru bagat sa vedem ce o sa iti arate?

Am intalnit cazuri in care pe windows 7 sunetul nu mergea chiar cu ultimul driver scos de pe net site oficial nimic pe xp x32 x64 mergea pe 7 NU

REINSTALEAZA WINDOWSUL daca tot asa face incearca cu o placa de sunet imprumutata sa vezi daca merge si gata iti iei una noua cas ieftine

| anonim_4396 a răspuns (pentru soul2soull):

Deci ma fi atent la context! NU am zis sa bage dxdiag pentru a vedea placa de sunet ci sa vada seria placii de baza (u ai driver prin care instalezi placa de baza) cu ajutorul careia isi poate gasi un driver pentru placa de sunet. Fi si tu mai atent nu da repede cu mana pe tastatura.

| P4u1 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mi-ai fost de mare ajutorbig grin

| P4u1 explică (pentru anonim_4396):

Ok, si dupa ce am gasit driverul de sunet ce trebuie sa fac?

| anonim_4396 a răspuns (pentru P4u1):

Instalezi si daca tot nu merge intri in driverul instalat dai un update si apoi enable si trebuie sa mearga.

Răspuns utilizator avertizat
| Leenooh a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici mie nu imi mai merge sunetul la laptop am dat run etc, dar la system model in dreapta nu scrie seria placii de baza ci modelul laptopului sad, nu stiu cum sa procedez, help?

| MiliardaraDeViseee a răspuns (pentru P4u1):

Te rog, imi spui si mie cum ai facut?
am si eu aceeasi problema..plizzz puppy dog eyes
:*

| Maryus_Maryus_1996 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da mie imi merge vreo 30 de minute si nu mai merge ce sa fac?

15 răspunsuri:
| MarioBadea a răspuns:

Ai reinstalat Windows-ul?

| Andrei_Denis_1999_pqC9 a răspuns:

Eu ati sugerez sa cauti cdul de la placa de baza si de acolo gasesti driver

| dumnezeu10 a răspuns:

Este un program care iti instaleaza driverele si se cheama uninlue driver scanner

Alte răspunsuri
| Banica_Edy_1970 a răspuns:

Va trebui sa descarci sau daca ai cd-uri mai vechi cu drivere.Cand intri in ele va scrie ceva de genul games.....in fine o sa ti mearga

| Alex_Alexandru_1998_3Caz a răspuns:

Descarca driver pack solution si el va scana driverele tale si le va instala automat