| Dominicc a întrebat:

Salut

De un timp cred ca am luat virusi de pe net downloadand niste programe.
Imi mergea din ce in ce mai aiurea, erori peste erori. Am formatat decat C-ul ca am prea multe filme, muzica, poze etc in restul si am zis ca in C este problema.

L-am formatat de 2 ori in 5 zile. Task manageru se duce primul, apoi cand bag nod 32 imi da ca am virusi mai peste tot in D, mai ales.

Acolo am un folder cu chituri de la niste programe.

Cand il mai aprind, dupa ce imi arata windows etc. imi apare un scris cu albastru ca da cheking la D, sau E. Si sa dau enter in 8 secunde pentru nu a incepe scanarea. Asta apare mereu, indif daca scaneaza o data sau nu.

Ma gandesc sa bag cam tot ce am pe Niste Dvd-uri si sa il formatez complet, nu?
Dar cand il voi formata, voi baga iar cd cu chiturile sau ma ro. filme. nu intra iar virusi?
In momentu asta merge greu cam tot.si task manageru s-a dus demult.

Am win Xp sp3, am bagat si sp2 mai demult.

Răspuns Câştigător
| shnako a răspuns:

Ia un program antivirus precum Kaspersky PURE si scaneaza complet (sterge tot ce iti arata virus). Dezinstaleaza-l si apoi instaleaza Microsoft Sercurity Essentials si da-i o scanare completa si cu asta. Sterge tot ce gaseste. Apoi salveaza-ti ce iti mai trebuie pe DVD sau hard extern sau ce stii tu si formateaza complet tot. Instaleaza-ti Windows 7, instaleaza-ti Microsoft Security Essentials si copiaza-ti inapoi ce ai nevoie. Daca iti zice ca vede vreun virus, anuleaza copierea.

Kaspersky PURE: http://www.kaspersky.ro/trials
MSE: http://www.microsoft.com/security_essentials/

2 răspunsuri:
| pepe a răspuns:

Incearcă cu un safeCD de la Kasperski sau Panda, aşa reuşeşti sa devirusezi pc-ul.

| FoarteLetargic a răspuns:

Ce te mai complici cu formatari...bagi windows(de preferat vista, si cu virusi si tot merge bine, ca am avut si eu) j gatahappy