| anonim_4396 a întrebat:

Sall am si eu o problema la pc, cand il aprind imi apare start wind.normaly si dau enter se incarca iar dupa aceea imi apare blue screen si se restarteaza. L-am formatat si imi face la fel, ce trebuie sa ii fac daca stiti. Ms!

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ai efectuat ceva modificări hardware?
Poate fi de la ram.
Succes

| Mitroescu_Adi_1995 a răspuns (pentru DeyCj):

Pai mi-am schimbat CD-rom ca nu imi mai citea cd-urile si am bagat o placuta de ram de 1gb sa vad daca merge si cand l-am aprins nu mergea imi dadea la fel si cand le-am pus pe ale mele la loc la fel blue screen. Dar cand ma uit il bios imi vede rami mei 3gb

| DeyCj a răspuns (pentru Mitroescu_Adi_1995):

Încearcă cu load default settings/optimizet settings dar nu înnainte de a poziționa corect modulele ram în sloturile plăcii de bază, de exemplu încearca cu modulul de 2 Gb în primul slot și apoi cuel de 1 în al doilea.Probabil că modulul ram ce l-ai verifiat nu e de aceeași fregvență
O dat blue screen că s-o fi configurat după noul hardware dar numai BIOS-ul nu și Windows-ul care nu știe să se autoconfigureze cum știe să facă o dotribuție Linux.
Ca o alternativă încearcă să butezi live cd cu o distribuție Linux să vezi dacă apar erori.Dar dacă nu o dat nici un semnal acustic din placa de bază, mai mult ca sigur e de la Windows problema.

| Goguletzu a răspuns:

Joaca-te putin cu ramii, schimbai intre ei. In caz ca ai mai multe harduri schimba si mufele acestero, verifica cum sunt setate.

| gelu1970 a răspuns:

Blue screeen e dat de o incompatibilitate, de un ram ce nu functioneaza bine, un defect in placa mama, un driver incompatibil. nu e ceva standart. ca sa descartezi toate astea incearca sa startezi pc cu dvd desconecta, apoi doar cu unul din rami, cu celalalt, si bineinteles verifica bine conexiunile hdd si cablurile de la placa. e o munca de negru dar alta alternativa nu ai. bafta.

| Rührselig a răspuns:

Am găsit aici câteva motive pentru asta: http://board.ro.bitefight.gameforge.com/......-of-death/

| bumtzbumtz a răspuns:

Da...alta sansa nu ai decat sa-ti reinstalezi windows-ul.winking

| petrescuionut a răspuns:

Asa imi apare si mie este de la procesor sau rami ca eu am schimbat si procesoru si rami si acum nu imi mai da eroarea

| Mitroescu_Adi_1995 a răspuns:

Pai am schimbat DvD-Raw ca nu imi mai mergea si cand l-am pus pe cel nou imi dadea blue screen, am crezut ca e de la rami dar imi vede rami ca m-am uitat in bios si ii am acolo 3GB. Si mereu cand il aprind imi da blue screen dupa ce se incarca starting windows.