| Felix_Felix_1999 a întrebat:

Salut; deci am urmatoarea problema. Mi-am facut un pc nou si in anumite jocuri luam diferite crashuri: la directx vreo 3 diferite 0xc0000005 si inca vreo 2 si kernal power 41 (63); o data chiar si blue screen; am pus toate driverele, am dat update la bios; reinstalat windows pus iar driverele; am facut stress test pe procesor si placa video si totul ok. Dar comportamentul ciudat tot a continuat, tin sa mentionez ca doar in warzone; in cs lol n-am avut probleme. Am facut cu windows memory diagmotic tool la rami test si se pare ca am gasit ca acolo ar aparea ceva probleme. Dupa am testat fiecare ram in parte cu xmp enable si au mers fara probleme. Cand ii pun pe amandoi apar probleme cu xmp activat; daca dezactivez xmp ul trec testul impreuna. Efectiv nu stiu ce sa le mai fac.
Pc: msi b550 tomahawk
Ryzen 7 5800x
Msi rtx 3070
Samsung 980 pro 2tb
Ramii corsair vengeance rgb pro 2x16 3600mhz.
Ramii is pe sloturile recomandate 2 4. Chiar acum urmeaza sa le fac un test in sloturile 1 3 cu xmp enable sa vad daca merg. Daca ar iesi ok testul cu ei in 1 3 la 3600 sa le tin asa? Din cate am vazut daca ai 2 stickuri ar trebui tinute in 2 4; ma gandesc ca pierd poate performanta daca ii tin in 1 3; sa cumpar alti rami? Sa fie problema la placa de baza? Am garantie la ele. Sa incerc sa fac oc manual la rami pana la 3400?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Revino cu rezultatul.
Da, in sloturile 1, 3 de obicei pierzi Dual Channel, deci pierzi aproximativ 25-30% din performanta RAM-ului.

Ce latenta au?
Si asta ar putea fi problema, insa de obicei ai avea problema si cu o placa.

Nu cred ca OC-ul manual rezolva problema, daca placile merg separat.
Insa ai putea incerca.
Atentie mare la voltaje, mergi in trepte mici.

PS: windows memory diagnostic tool e slab.
Testeaza cu
MemTest86
sau
MemTest86+

| Felix_Felix_1999 explică (pentru NLS):

Pentru moment am reusit sa il fac sa mearga doar cu xmp la 3400 mhz; dupa multe cautari; schimbat rami frecvente; am pus si manual timpi recomandati, voltaju recomandat. am luat cutia sj observat ca eu am cumparat rami corsair vengeance pro rgb 3600 cl18 in aparenta compatibli /optimizati pentru placa mea. dar eu n am vazut codul ala de pe spate.
Eu am
CMW32GX4M2Z3600C18
Iar daca ma uit la specificatii la compatibilitate la msi b550 tomahawk e compatibil cu
CMW32GX4M4C3600C18 de exemplu; difera o litera si o cifra.
Oricum pentru moment incerc sa ma descurc cu rami astia pana gasesc altceva; sper sa fie stabili macar in 3400 mhz. O sa incerc memtest 86, desi data trecuta n am reusit sa intru program. macar cu prime 95 sa il testez. Iti multumesc mult; sper ca problema macar sa fie asta cu codul problema. Ca imi e frica ca o sa cumpar alti si nu o sa mearga.

| NLS a răspuns (pentru Felix_Felix_1999):

RAMII recomandati in listele de compatibilitate ale procesorului sau placii de baza, nu sunt din pacate mereu si 100% compatibili in realitate, am patit cu Kingston Fury si placa de baza Gigabyte.

Am scris la Gigabyte ca nu imi merg, desi apar in lista, si tot ce au facut a fost sa isi ceara scuze.
Am luat RAM tot Fury dar urmatoarea treapta de latenta, si au mers.
Nu a fost defect, RAM-ul care nu mi-a mers l-am trimis inapoi la magazin, si la ei a functionat, pe alta placa de baza.