| Alleex14 a întrebat:

Salut, deci aseara mi-am stabilit laptopul (Lenovo ideapad 100) pe pat si l-am lasat sa isi faca windows updates eu mergand in treaba mea, dupa 2 ore dupa ce am revenit il vad mergand si aparand doar logo-ul de la Lenovo, aceeasi problema pe care o am si acum, deci il deschid si apare doar ascet logo si nu face niciun boot, am incercat sa il reinstalez de pe stick/cd si niciun rezultat, apare doar ecranul negru cand incerc sa il reinstalez. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| seularts a răspuns:

M-ai bine il duci la service, nu prea ai ce sa cureti fizic la hard. Eventual doar sa verifici ca e bine infipt in cablul SATA.

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

L-ai pus pe pat, n-a putut sa se raceasca cum trebuie si s-a blocat.
Probabil si sistemul de racire este plin de praf si de scame textile.

Du-l la un service pentru constatare si reparatii.

| Alleex14 explică (pentru Bula):

Avea cooler si l-am desfacut si curatat happy

| darrio2007 a răspuns:

Windows-ul tau nu are licenta. Trebuia sa dezactivezi actualizarea automata a windows-ului.

| Alleex14 explică (pentru darrio2007):

Cum pot face asta, nu pot intra deloc pe el, doar in bios si boot menu pot intra

| mihai69 a răspuns:

Suni la Micro$oft și îi rogi să te ajute; oferă suport clienți la sistemul de operare.

| Lioana a răspuns:

Exista si update-uri care fac rau sistemului. Am avut si eu unul din asta si cu greu am putut reveni la situatia anterioara. Incearca restabilirea versiunii anterioare de Windows.

| Alleex14 explică (pentru Lioana):

Cum pot face asta? happy

| seularts a răspuns (pentru Alleex14):

Incearca sa setezi hardul primul in lista. Schimba Boot support la UEFI si seteaza USB si LAN Boot Disabled. Vezi daca reactioneaza hardul asa? E posibil sa fie hardul de vina.

| Alleex14 explică (pentru seularts):

Zice no bootable device, hit any key
www.imgur.com/a/HmHxLjz

| seularts a răspuns (pentru Alleex14):

Inseamna ca e ceva naspa cu hardul. Eventual sa il scoti din laptop si sa il atasezi la un alt calculator sa vezi daca porneste.

| Alleex14 explică (pentru seularts):

Atunci cred ca il duc la reparat, mai am garantia cred. L-am desfcaut si m-am uitat prin el toata dimineata asta dar nu stiu ce sa-i fac. Sau daca scot hardul il curat sau ceva si il pun inapoi?

| Alleex14 explică (pentru seularts):

Ok man, mersi mult

| seularts a răspuns (pentru Alleex14):

M-ai bine il duci la service, nu prea ai ce sa cureti fizic la hard. Eventual doar sa verifici ca e bine infipt in cablul SATA.

| seularts a răspuns:

Eu cred ca ai un Update de Windows prost care ti-a busit ori fisierele din system sau ti-a busit driverele video. Daca vrei o solutie concreta, sterge tot ce ai pe hard si pune o versiune fresh de windows si apoi dezactiveaza Update-urile: https://www.easeus.com/......pdate.html

| Alleex14 explică (pentru seularts):

Aia am zis si eu ca mai bine nu il lasam sa isi faca updaturile alea de la windows 10, dar cum pot sterge tot ce am pe hard? Nu pot intra pe el, dupa cum am mentionat mai sus

| seularts a răspuns (pentru Alleex14):

Cand instalezi windows-ul ai o optiune de format si delete partition.

| Alleex14 explică (pentru seularts):

Pai aia e ca nu ma lasa sa intru acolo, imi apare doar negru. Cand il deschid imi apare doar logo-ul de la Lenovo si cand bag stick sau cd imi apare doar negru

| seularts a răspuns (pentru Alleex14):

Oh, atunci cred ca ai o problema cu Bios-ul daca nu iti booteaza nici stick/dvd-ul. Incearca sa vezi ce se intampla in Bios (de obicei e tasta f2 sau del ca sa intri cand porneste laptopul). Daca nici in Bios nu poti intra, atunci nu e prea roz situatia si o sa trebuiasca sa il duci in service!

| Alleex14 explică (pentru seularts):

In bios pot intra, am incercat sa dau restore default pe f9 cred ca era si am schimat de pe legacy si uefi sa vad care cum merge si nimic

| seularts a răspuns (pentru Alleex14):

Pai si cum e lista proritatii de boot!?

| Alleex14 explică (pentru seularts):

Imgur.com/a/GSmAaDk
Si tot nu merge, doar ecran negru...