| anonim_4396 a întrebat:

Salut, deci de vreo două săptămâni mă chinui să îmi găsesc un laptop bun pentru mine, un laptop bun adică unul de productivitate din2020/2019 și eventual să mai am un joc două pe el. Să aibă 15.6 inch, procesor i5/i7, ram 16/32 Gb, 512 Gb/1Tb iar suma maximă ar fi până în 7500 lei
Leptopurile de la Asus, Zenbook, Vivobook nu îmi fac cu ochiul din cauza trackpad-ului care îl poți folosi ca un al doilea monitor, mi se pare sincer o aberație și aș vrea unul simplu. La Hp majoritatea leptopurilor vin în format x360 iar Hp Envy 15 nu are o tastatură destul de bună. De la Lenovo nu îmi i-au absolut deloc iar Huawei matebook x pro nu ar fi o variantă pentru că camera nu este bine poziționată, se încinge rapid. Microsoft și Samsung nu ar fi opțiuni pentru mine iar leptopurile de la Dell xps si cel de la Apple Macbook pro au prețuri mult prea ridicate. Sincer un Acer swift 5 și nu 7 ar fi o posibilă variantă dar aș vrea să mai am de ales. Așa că vă rog să îmi dați sugestii de laptopuri pentru că efectiv nu știu ce să fac.
Mulțunesc!

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta iti recomand Laptop Gaming Lenovo Legion Y740-15IRHg cu procesor Intel Core i7-9750H pana la 4.5 GHz, 15.6", Full HD, IPS, 144Hz G-Sync, 16GB, 512GB SSD M.2, NVIDIA GeForce RTX 2060 6GB, Free DOS, Black

https://www.emag.ro/......DZJ3L5BBM/

procesor Intel Core i7-9750H pana la 4.5 GHz =cpu foarte bun, editezi foto, video, gaming

15.6", Full HD, IPS, 144Hz G-Sync = ecran foarte bun ips, reda culorile foarte bine

16GB, 512GB SSD M.2 = 16 gb sunt destui pentru tot ce vrei, ssd m2 inseamna o viteza mare, porneste instant totul

Rata de transfer la citire (MB/s) 3500
Rata de transfer la scriere (MB/s) 2300
NVIDIA GeForce RTX 2060 6GB = placa video de ultima generatie

Free DOS, Black=vine fara windows

aspect fizic =nota 8

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Uite un Acer bun si mai ieftin cer Nitro 5 AN515-54 cu procesor Intel Core i7-9750H pana la 4.50 GHz, 15.6", Full HD, IPS, 16GB, 512GB SSD, NVIDIA GeForce RTX2060 6GB, No OS, Obsidian Black

https://www.emag.ro/......DFDQ5MMBM/

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Pentru ce vrei laptopul?

| Purcărean a răspuns (pentru RAY):

Mersi de postări dar caut unul de productivitate, nu unul de gaming

| RAY a răspuns (pentru Purcărean):

Ce fel de productivitate, adica pentru ce vrei sa il folosesti?

| CataCatalin994 a răspuns (pentru Purcărean):

Laptopurile de "productivitate", adica programare/editare foto video/multimedia sunt laptop-urile in bugetul de 2500 lei. 7500 lei e buget de gaming ( + toate lucrurile mentionate anterior ).

| Wr3nch a răspuns (pentru Purcărean):

Stii ca laptopul de gaming e bun si la productivitate si mult mai bun daca vrei sa te si joci nu? laughing

| RAY a răspuns:

Laptop ACER Swift 5 SF514-53T-53SN, Intel® Core™ i5-8265U pana la 3. 9GHz, 14.0" Full HD Touch, 8GB, SSD 512GB, Intel® UHD Graphics 620, Windows 10 Home

este mult mai slab ca Lenovo, apropo de Lenovo bateria va tine putin, avand placa aia video

| sierra1 a răspuns:

Din ce ne scrii, ințelegem că laptop-ul dorit de tine încă NU s-a construit