| robert0751 a întrebat:

Vreau sa achizitionez laptop. Pana la 2500 de lei am varianta Huawei Matebook D 15 vs Hp 14 s, eventual ar mai fi Asus Vivobook 15. Pareri va rog?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă e ăsta

https://altex.ro/......P53010UAJ/

e tentant, rău

| Ineys a răspuns:

Pentru office merge orice care are un SSD si un i5(Ryzen 5) decent. In principiu te intereseaza un ecran bun sa nu-ti omori ochii si sa te tina bateria daca vrei sa nu stai legat de birou cu el.

Filme+Youtube+Browsing+Mail+Multitasking duce orice laptop nou care are minim configuratia pe care am specificat-o mai sus, i5(Ryzen 5) decent + SSD. Daca nu-i bagi jocuri pe gat sau programe de modelare grafica intense sau alte bazaconii duce. Un Photoshop, After Effects, Premiere duce, mai greu dar duce.

Zic sa mergi pe Huawei. Nu stiu la ce HP 14s sau Vivobook 15 te referi tu ca eu le gasesc doar la 3500 de lei pe astea. Daca lasi niste link-uri sa vedem si noi la 2500...

| robert0751 explică (pentru Ineys):

Ms de raspuns. Pe eMAG si altex. Singura teama asa sa zic ca Huawei este la inceput cu laptopurile.

| Wr3nch a răspuns (pentru robert0751):

Stai linistit ca si aia veteranii o belesc destul de des, ba fac racirea proasta, ba se desface nu stiu ce, etclaughing

| FanGaming98 a răspuns:

Da, Huawei e cam la început cu laptop-urile. Nu știu sigur cum e cu acel HP, dar să zicem că are aceleași specificații. Dacă le folosești la office sau la utilizare obișnuită (fără gaming solicitant) se vor descurca foarte bine. Nu reușesc să găsesc acel HP, așa că rămân la celelalte două, care sunt relativ similare. Sincer și eu mi-am luat acum un laptop. Huawei matebook mi s-a părut foarte tentant, dar m-am îndreptat spre ASUS VivoBook 15 și sunt foarte mulțumit (deocamdată happy ). Camera e mai bine poziționată, tastatura e mai lungă și mai comodă, senzor de amprentă în touchpad, tastatură iluminată, în rest e la fel de performant. Eu zic să te mai uiți la niște videoclipuri despre Asus VivoBook și Huawei, dar îți pot spune că diferențele sunt foarte mici. Dar, nu știu sigur dacă și la Huawei e la fel, să ai grijă la aerisiri, să nu le blochezi.Asta e aplicabil la orice laptop. L a Asus mi se pare că se aude ventilatorul lucrând, nu e cel mai silențios, dar la 2500 lei nu cred că e o problemă mare. Dacă ai nelămuriri despre acest laptop, întreabă-mă!