| ralucutzica a întrebat:

Salut.Deci,intr-o zi am vrut, sa imi reinstalez windows.Si am bagat tot acelasi windows, windows7.Eu am un laptop C700 Presario.
Si stit cand imi apare acolo la formarea prtitie, eu avand laptop nu cred ca are atat de mare memoria ca la un calculator.
Normal la partitia C adica prima partitie cand vreau sa o formes dau acolo pe acea steluta galbena unde scrie new. dupa acea in casuta libera unde imi apare sa scriu numarul GB-itilor.Eu cat ar trebui sa scriu normal la un laptop?
Adica normal ce numar ar trebui sai formez partitiei C?
Eu nestiind am pus un numar acolo.Dar cand mi-s-a deschis windows m-am uitat la partitia C in my computer si imi scrie acolo dedesubt la partitie: 148GB free of 148GB.Eu cred ca am scris acolo la formarea partitiilor pra putin sau prea mult?

Va rog eu vreau doar sa-mi explicati cat este bine sa scriu acolo la formarea partitiilor, la un laptop C700 Presario.

Multumesc.

Cel mai bun raspuns Vot+fundita fara ezitari.

Răspuns Câştigător
| tteo92 a răspuns:

Inseamna ca ori ai pus tot spatiu pe partitia "C" (unde e windows-u') ori nu ai alocat tot spatiu.
Fii atent.
cand instalezi acum windows-u', trebuie sa creezi 2 partitii, pe prima o formatezi, scrii acol 50 gb,si jos o sa iti arate un numer,ala fiind cat ti-a mai ramas nealocat,trebuie sa creezi inca o partitie din psatiu ala ce ti-a mai ramas, la sfarsit o sa trebuiasca sa iti aratae "c" si "d" una e pentru windows "C" si "D" pentru, poze, filme, jocuri etc, tot ce vrei tu poti pune pe "D".

29 răspunsuri:
| tteo92 a răspuns:

La formatarea partitie poti pune cat vrei tu. depinde, tu de cat ai HDD? De exemplu daca il ai de 500gb, poti pune 50gb pe partitia "c" (unde e windows-u') si restul' ii lasi pe HDD (adica partitia "D"). Si da ai pus prea mult la paritita "c" e mai mult decat sufiect 50 gb, nici nu ai ce face cu 148gb pe partitia "c".

| ralucutzica explică (pentru tteo92):

Auzi? Ce este HDD si unde pot vedea cat am?

| ralucutzica explică (pentru tteo92):

Hei! Am gasit! Am 2, 00GB, scriemi si mie numarul care ar trebui sa il pun la reinstlarea windowsu-lui

| tteo92 a răspuns (pentru ralucutzica):

HDD e, Hard disk.
Ca sa afli de cat ai Hard disk-ul, intra in "my computer'" si click dreapta pe fiecare partitie in parte, click dreapta si propeties, si calculezi de cat e, cat iti arata la partitia "c" si cat la "d" dar daca mai ai si alte partii atunci calculezi tot.

| ralucutzica explică (pentru tteo92):

Hei! Am gasit! Am 2, 00GB, scriemi si mie numarul care ar trebui sa il pun la reinstlarea windowsu-lui

| tteo92 a răspuns (pentru ralucutzica):

Nu ai cum sa ai 2 gb, poate aia sunt ram ce ai gasit tu acol. ti-am zis cat poti pune la instalare windows 50gb maxim, dar nu stiu, tie cand formatezi partitia iti apare in "GB" sau in "MB"? daca iti apare in "mb" pui 50000, asta insemnand in gb 50 de gb.

| ralucutzica explică (pentru tteo92):

Imi apare in GB

| ralucutzica explică (pentru ralucutzica):

Deci eu am intrat cum mi-ai spus tu si imi scria: Free Space: 123GB
USED Space: 27, 5 iar jos la capacity 148.

| ralucutzica explică (pentru ralucutzica):

Si am doar o partitie.Deci...cat ar trebui sa scriu? cand formez?

| tteo92 a răspuns (pentru ralucutzica):

Si alta partie in afara de "c" nu ai?

| ralucutzica explică (pentru tteo92):

Nu pe windows 7 nu.

| ralucutzica explică (pentru tteo92):

Deci ma lamuresti? cat ar trebui sa scriu? Deci : eu am intrat cum mi-ai spus tu si imi scria: Free Space: 123GB
USED Space: 27, 5 iar jos la capacity 148.

Si la formatare imi apare in GB.

| ralucutzica explică (pentru tteo92):

MS fundita, si cat trebuie sa scriu 50gb? adica 50 normal sau 5000?
Oricum mersi mult de tot pentru timpul acordat si scuze pentru ca te-am retinut atata.

| tteo92 a răspuns (pentru ralucutzica):

Pai daca iti arata in "GB" atunci scrii 50, daca iti arata in mb, scrii 50000 mb aia inseamna 50gb, dar vezi sa instalezi windows-u pe partitia cu 50 nu pe partitia cu cel mai mare spatiu, daca instalezi windows 7, o sa iti scrie partition 1, si partition 2 dupa ce le-ai creat, pe partitia 1, o faci de 50, si pe cealalta o faci de cati gb ti-a mai ramas.

| tteo92 a răspuns (pentru ralucutzica):

Uite aici te poti ghida dupa pozele astea, o sa iti fie mai usor daca citesti putin
http://www.programecalculator.ro/......windows-7/ retii ce scrie acol, dar windows-u stii sa il instalezi, treci direct la cum se creaza partitiile si citesti acol.

| ralucutzica explică (pentru tteo92):

Dar la windows 7, cand intru acolo la formatare, imi apare o casuta mai lunga si daca dau un clik pe ia dau la new, si dupa in casuta libera unde trebuie sa scriu cat vreau sa fie partitia eu o sa scriu 50, adica C prima partitie. Dupa mai dau odata la new si fac partitia D de cat mai mi-a ramas. Daca nu am inteles eu bine, cum pot face la windows7? adica :cum sa fac la window 7?

| tteo92 a răspuns (pentru ralucutzica):

Da' ai inteles bine, asa trebuie facut.
Si cum adica cum sa faci windows-u;? cum sa il instalezi?

| ralucutzica explică (pentru tteo92):

Dar baiatul ala a pus in poza acea 20000 eu cat voi pune?

| tteo92 a răspuns (pentru ralucutzica):

Pai tie daca iti arata in gb pui 50, daca iti arata in mb ti-am zis pui 50000, lui ii arata in mb de aia a pus 20000

| ralucutzica explică (pentru tteo92):

Multumesc.Deci mi-am reinstalat windowsu-l si l-a partitii acolo cand deschid my computer, imi scrie: 89, 9Gb free of 100Gb.Si am mai facut inca o partitie adica D, pentru jocuri, muzica, filme etc.Este bine de cat mi-a esti partitia C?

| tteo92 a răspuns (pentru ralucutzica):

Si cat ti-a mai ramas pentru "D", cat ai pe "D" acum?
Este bine, nu incurca pe nimeni cat pui pe partitia "C" doar ca tu pui prea mult, nu ai ce face cu 100 gb pe "C", ti-am zis e mult si 50 gb pentru "C".dar lasa ca e bine si asa. Pentru partitia "C" e sufient cat sa intre windows-u' si putin spatiu in plus.cat ti-a ramas pe "D"?

| ralucutzica explică (pentru tteo92):

Mi-a ramas: 48, 6.

| tteo92 a răspuns (pentru ralucutzica):

Cam putin, vezi tu cum te descurci cand nu mai ai loc pe "D" bagi pe "C" desii nu prea indicat, dar daca ai pus atata pe "C" acum nha asta e.

| ralucutzica explică (pentru tteo92):

Stii care este toata chestia? am gresit eu scuze mie nu imi aparea in Gb acolo imi aparea in Mb.De acea am pus atata.

| tteo92 a răspuns (pentru ralucutzica):

Pai ti-am zis, daca iti apare in mb pui, 50000, pe partitia 1, si pe partitia 2, cat ti-a mai ramas.

| ralucutzica explică (pentru tteo92):

Si da atata am pus si eu 50000.Deci eu cand imi apare sa formez partitiile dau new iar pe primul pun 50000. Dupa dau inca odata new si fac partitia D in care pun cat mi-a mai ramas nu?

| tteo92 a răspuns (pentru ralucutzica):

Inseamna ca ori ai pus tot spatiu pe partitia "C" (unde e windows-u') ori nu ai alocat tot spatiu.
Fii atent.
cand instalezi acum windows-u', trebuie sa creezi 2 partitii, pe prima o formatezi, scrii acol 50 gb,si jos o sa iti arate un numer,ala fiind cat ti-a mai ramas nealocat,trebuie sa creezi inca o partitie din psatiu ala ce ti-a mai ramas, la sfarsit o sa trebuiasca sa iti aratae "c" si "d" una e pentru windows "C" si "D" pentru, poze, filme, jocuri etc, tot ce vrei tu poti pune pe "D".

| ralucutzica explică:

Auzi? Dar in momentul dupa ce formez partitiile si le fac tot ce tebuie cat trebuie sa dau next pe care trebui sa dau clik adica in aia sa se faca windowsu-l adica in C nu? In prima eu asa am inteles.

| tteo92 a răspuns (pentru ralucutzica):

Verifica casuta de mesaje

| ralucutzica explică (pentru tteo92):

Stai ca nu-mi merge mesul:::