| costin007 a întrebat:

am si eu un pc si nu mai porneste deloc. Am schimbat sursa, am schimbat ramii, procesorul degeaba pornesc ventilatoarele si in 1 secunda se opreste.

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

... şi în 1 secunde por(n)este ce?

| costin007 explică (pentru sierra1):

Scuzati am vrut sa zic se opreste

| sierra1 a răspuns:

Ce a mai rămas de schimbat: HD-ul, DVD, mouse, monitor, tastatură. Dacă tot face figuri, ia de bună ce zice Alfred

| NLS a răspuns:

Daca ar fi HDD defect, ar dura mai multe secunde, pana dupa ce ajunge la Post Screen si cauta... si in general nu se opreste direct, tinde mai ales sa se blocheze.
O tastatura defecta (am avut eu asa ceva) poate sa-ti creeze diferite probleme, dar nu se opreste sistemul dupa 1 secunda, dureaza mai mult, o sa ai freeze, restart, si etc.
Deci cel mai probabil e placa de baza defecta.
Sursa cum ai testat-o? Cum ai dedus ca e defecta?
Ai pus-o pe alt sistem functional si a pornit ok cu ea?
Sau ai adus o alta sursa buna si a facut la fel si cu aceea?

| costin007 explică (pentru NLS):

Se pare ca am descoperit ca daca scot mufa atx de 12v adica mufa aceea mica de pe laca de baza porneste dar nu face nimic daca o mufez nu mai porneste se mai poate face ceva?

| NLS a răspuns (pentru costin007):

E foarte normal sa nu faca nimic fara ea, procesorul nu primeste (suficient) curent in lipsa ei.
Pentru ca :
"Older computers put most of their load on 3.3 and 5 volts. As time passed, computers drew more and more of their load from 12 volts. Before this power cable was introduced there was just one 12 volt line provided to the motherboard. This cable added two more 12 volt lines so more of the load could be shifted to 12 volts. The power coming from this connector is usually used to power the CPU but some motherboards use it for other things as well."
Deci e nevoie de alimentarea aceea, si daca cu ea nu merge, revin cu intrebarea:
Ai testat sursa pe alt sistem, sau ai pus alta sursa FUNCTIONALA in sistemul tau?

| costin007 explică (pentru NLS):

Am pus alta sursa buna si la fel face

| NLS a răspuns (pentru costin007):

Desi tind sa cred ca e ceva de la placa de baza, (defect de natura hardware), asigura-te ca nu sunt setate aiureli prin BIOS.
Adica, reseteaza CMOS-ul, scotand bateria de pe placa de baza, sau/si prin metoda jumperului
(il gasesti de obicei pe langa baterie, studiaza atent manualul placii de baza, este cu siguranta undeva specificat unde e situat jumperul pentru resetarea CMOS-ului).
urmareste tot clipul, in cazul acesta nu e langa baterie.
https://www.youtube.com/watch?v=-9RnIj-EcdQ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că ai bios-ul defect:

https://www.wikihow.com/Reset-Your-BIOS
Metoda 1 nu ai cum, metoda 3 o recomand și metoda 2 în cazul în care nu găsești jumper-ul de la metoda 3.

Ce placă de bază ai? Când pornești se aud beep-uri? Cum și câte?

| costin007 explică (pentru anonim_4396):

Nu porneste apas pe buton da sa plece ventilatoarele si se opreste

| anonim_4396 a răspuns (pentru costin007):

Mda, am o bănuială, o fi de la anti-surge(protecție a plăcii de bază pentru surse defecte sau boacănele lu Electrica, da având în vedere că deja ai schimbat sursa, s-o fi stricat protecția de la placă). Dacă reușești să faci ce ți-am dat să intri în bios și dezactivezi anti-surge protection.

| Alfred0703 a răspuns:

Placa de baza e problema.

| costin007 explică (pentru Alfred0703):

Ok dar tinand cont ca eu nu l-am mai utilizat de vreo 2 saptamani si azi cand l am bagat in priza na mai pornit

| AlexDarius3 a răspuns:

Daca ai garantie ai putea sa faci ceva cu ventilatoarele