| Tarakanov a întrebat:

Salut, doresc sa achizitionez un monitor (am deja un tv plasma) si vreau sa le conectez pe amandoua, sa am gen 2 monitoare. Stiti cumva ce fel de cabluri trebuie, hdmi sau ceva? Nu am mai facut treaba asta pana acum.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai si o mufa VGA (cu 3 randuri de gauri-pini) alaturi de HDMI, atunci poti folosi orice monitor, chiar SH, ce poti achizitiona la pret de 1-200 lei.
Daca nu, atunci cauti un monitor cu intrare hdmi, care se gasesc un pic mai scumpe.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti conecta 2 monitoare la calculator doar daca ai suficiente iesiri video in unitate.
Ai nevoie de cabluri cu mufe potrivite pe cele doua capete (analog sau digital).
Daca iti mai cumperi inca un monitor, atunci ia-ti unul care are mufa de acelasi tip ca si ceea de a doua din unitate.

| Tarakanov explică (pentru Bula):

Pai am iesire hdmi si cred ca doar 1 am tv-ul e pe hdmi3 conectat

| Bizon95 a răspuns (pentru Tarakanov):

Atunci iti mai iei un monitor pe dvi sau ce iesire mai are placa video
si, DA le poti connecta pe amandoua, chiar te poti uita la film pe TV si sa lucrezi pe monitor in acelasi timp

| Tarakanov explică (pentru Bula):

Ok mersi.

| Bula a răspuns (pentru Tarakanov):

Daca ai si o mufa VGA (cu 3 randuri de gauri-pini) alaturi de HDMI, atunci poti folosi orice monitor, chiar SH, ce poti achizitiona la pret de 1-200 lei.
Daca nu, atunci cauti un monitor cu intrare hdmi, care se gasesc un pic mai scumpe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi și tu ce ieșiri ai la placa video și conectează mufele, una pentru TV, una pentru monitor. Win 10 îți configurează el restul. Atâta ca vezi ca televizoarele au pierderi la calitate. Spectrul TV e făcut pentru semnalul respectiv, și recepționează culorile RGB de la 20-240 sau ceva gen, deci o sa apăra nuanțele de negru puțin spre gri. Acum nu toate televizoarele sunt la fel, unele au și spectrul full, altele au și HDR. Intru in alte discuții, eu am zis sa-ți zic in caz ca nu știai.

| Tarakanov explică (pentru anonim_4396):

Am decat 1 mufa hdmi si mai am una langa ea dar nu stiu ce fel de mufa e cred ca e vga sau hdr cum zici tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tarakanov):

HDR nu e mufa omule