| GaNeA001 a întrebat:

Salut, doresc sa conectez calculatorul meu la un smart tv (Samsung LED32) printr-un cablu HDMI. Problema e ca tot primesc "Lipsa semnal". Am ales sursa corecta, cablul e functionabil 100% (testat pe alte produse), insa nu se conecteaza. Nu-mi arata televizorul nici la meniul de schimbare a rezolutiei, nici in nVidia control panel. Driverul e la zi, televizorul are maximum o saptamana si placa video (gtx 750 TI) are mai putin de un an, portul HDMI nefiind utilizat inainte de asta. E nevoie de vreo setare sau ceva? De 5 ore ma chinui si nu-i dau de capat.

funda

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Poate sunt setari la TV care sa activeze mufa hdmi, deci din meniul TV-ului folosind telecomanda se alege sursa de semnal hdmi si ar trebui sa mearga. Trebuie citite si instructiunile, TV-ul fiind nou.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este defect televizorul pe partea de conectivitate, mufele alea hdmi sunt defecte, acelea nu pot fii reparate de oricine ci numai in servis, trebuiesc inlocuite mufele acelea. Dar cand il folosești ca televizor cu antenă, merge?

| GaNeA001 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, merge, singura problema e la conectarea hdmi.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru GaNeA001):

Da, atunci problema este slotul Hdmi mufa aia din aparat s-a stricat, trebuie dus la servis sa il repare ei, mai este in garantie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Misca firul, schimba-l? Sunt cam pretentioase astea...ar trebui sa mearga instant de cand l-ai bagat.

| GaNeA001 explică:

Aparent, dintr-un motiv anume, TV-ul nu accepta Ethernet Channel Cable (exact ce e cablul meu), voi incerca cu altul. Multumesc de raspunsuri.