| RoBeRTin321 a întrebat:

Salut.Dupa parerea voastra care Windows credeti ca este mai bun in performanta (adica sa se miste mai repede si pentru jocuri)? Windows 7 sau Windows 10? Daca spuneti unul dintre ele precizati si de ce.Si inca ceva, Windows 10 v-a scoate pirateria si va trebuii sa cumparam jocurile cu bani? Dau funda celui mai bun si explicit raspuns!

Răspuns Câştigător
| Rommeo a răspuns:

Ultimile aparitii in materie de jocuri nu se pot juca cu win7. Am zis ca win10 suporta DirectX 12 ce a ce inseamna ca poti juca orice joc posibil, a doua conditie este sa ai si o configuratie buna, ca degeaba ai DirectX 12 daca ai o configuratie de acum 3-4 ani.

8 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

In gaming ambele sisteme de operare au aceleasi performante doar ca W10 are implementat DX12, iar numai jocurile optimizate pentru dx 12 poti fi jucate exclusiv pe el. Putine, dar ca si ex este Quantum breaq, ce poate fi rulat numai pe W10. In viitor asteapta-te la tot mai multe jocuri dx12, asa ca W7 devine incet incet, batranul xp.

| CPAElites a răspuns:

Windows 10.

"Windows 10 v-a scoate pirateria si va trebuii sa cumparam jocurile cu bani?"
Nu va scoate.

| Alexuţ02 a răspuns:

In general stiu ca 7 e pentru jocuri fiindca, cum a spus Darkness consuma mai putine resurse, dar sincer sa fiu daca ar fi sa aleg as alege 7-ele. PS:Nu scriu aici pentru funda...Inca un lucru du-te la un service iti spun baietii ce e mai potrivit.

| Rommeo a răspuns:

Acum si depinde ce PC ai, ca daca ai unul de acum 7-8 ani e mai bun win7 daca e mai nou categoric win10 care are integrat DirectX 12 si asta spune totul.

| RoBeRTin321 explică (pentru Rommeo):

Tot nu inteleg, la ce ajuta pana la urma directx 12 asta mai mult?

| Rommeo a răspuns (pentru RoBeRTin321):

DirectX este un program Windows, iar atata timp cat folosesti sistemul de operare Windows si efectuati diferite sarcini multimedia, ai nevoie de el. Cei mai multi utilizatori cred ca DirectX este necesar doar pentru rularea jocurilor, dar nu este deloc asa. Asa cum am mentionat deja mai sus, programele complexe care utilizeaza modele 3D complexe precum si sunete si imaigni in miscare, vor avea nevoie de DirectX.
Pe scurt, DirectX permite utilizarea de software multimedia cu sunete complexe si imagini in miscare. Este inculs in majoritatea jocurilor care il necesita cat si in windows.

Fiecare joc video necesita o anumita versiune DirectX pentru a putea rula, iar pentru acest lucru va trebui sa actualizati versiunea standard a windows-ului. De cele mai multe ori versiunea ceruta de un anumit joc video/program este integrata in fisierul de instalare al acestuia. Trebuie sa stii de asemenea, ca actualizarea DirectX nu este disponibila pe orice computer. Versiunile DirectX necesita o anumita performanta a partii hardware, de exemplu pentru versiunea DirectX 11 va trebui sa ai o placa video compatibila cu aceasta versiune.
*DirectX nu poate fi eliminat(dezinstalat), este o parte integrala din sistemul de operare WINDOWS.

| iDarkness a răspuns:

Eu prefer 7 pentru gaming, nu consuma atatea resurse ca si 10. Plus, un design mai simplu, dar atragator.

| Rommeo a răspuns (pentru iDarkness):

Ultimile aparitii in materie de jocuri nu se pot juca cu win7. Am zis ca win10 suporta DirectX 12 ce a ce inseamna ca poti juca orice joc posibil, a doua conditie este sa ai si o configuratie buna, ca degeaba ai DirectX 12 daca ai o configuratie de acum 3-4 ani.

| iDarkness a răspuns:

Rommeo, directx12 nu inseamna tot, fratele meu. Sa-ti spui parerea odata cred ca e de ajuns. Nu e nevoie de reply la fiecare raspuns, te inteleg ca esti mare informatician, dar na.