| AlexDorinel a întrebat:

Salut, e profitabil sa minez pentru bitcoin?
Am un pc :i5 7400, gtx 1060, 16gb ram

Am vazut ca e un portofel virtual romanesc tradesilvania si un browser unde minezi usor se numeste CryptoTab

Merita sa incerc?
O sa fac macar 5 lei pe zi?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt deja cativa ani de cand minatul de bitcoin se face cu hardware de mii de dolari, laptopul nu mai face fata de mult.

| Wr3nch a răspuns:

Daca minezi usor nu faci tu baniilaughing

| Frank51 a răspuns:

Ai auzit de munca tati? Se plateste bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nici tu nu ai inteles ce am zis. Munca prestata de tine iti va aduce de 10 ori mai multi bani decat minatul, asta daca nu cumva ai o suma foarte mare de investit, ceea ce nu este cazul. Daca vrei sa ajungi sus trebuie sa pornesti de jos, asta daca nu ai mosteniri.

| LPCTSTR a răspuns:

Uzezi componentele ca sa primesti mai nimic. Toata prostia aia nici macar nu-ti va plati curentul pe cat ai "minat".

| gabicoo a răspuns:

Dai mai mult pe curent decât câștigi din minare!
happy

| KR0NSTADT a răspuns:

Este pierdere de timp și de bani. P.C.-ul tău nu este bun pentru așa ceva. Este foarte-foarte slab. Mai bine joci la loto 6/49. Acolo măcar ai o șansă. happy

| PainTech a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Nu spun ca e o idee bună să mineze pe PC-ul acela.

Dar sa afirmi că e un PC "foarte-foarte slab" e putin extrem, mai ales când în Romania o mare parte din calculatoare sunt redute pe Pentium 4 construite acum 15 ani.

Da, pentru minare nu e o configurație bună. Complet de acord cu tine. Dar nu poți afirma la modul general că e un PC foarte slab...

| KR0NSTADT a răspuns (pentru PainTech):

Eu nu am generalizat. Am vorbit strict pe subiect, despre minare.

| Gigi777 a răspuns:

E complicat procesul. Din cate stiu, e unu acolo care pune un puzzle si multi incearca sa-i gaseasca hash-ul(codul, care este de 16 caractere daca tin minte sau mai mult) cu ajutorul unui calculator( dar calculatorul trebuie sa fie performant pentru ca trebuie sa realizeze operatii de gasire a hash-ului(codului) intr-un interval de timp mic, inaintea altor persoane). Sunt niste grupuri(se numesc pool-uri cred) care isi combina calculatoarele pentru a sparge codul. Dupa ce gaseste cineva codul, acela primeste banii(bitcoin-ul)[Un grupul imparte banii intre participanti]. Sansele sunt minuscule sa castigi ceva pentru ca sunt alte calculatoare mai performante (bine poti sa participi la aceste grupuri si sa primesti din profit daca reusesc, dar nu o sa primesti mult pentru ca sunt multi in aceste grupuri(pool-uri)). E ca si cum incerci sa-i spargi parola cuiva si apoi primesti bani pentru asta. Calculatorul incearca mai intai toate cele 16 caractere "AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA", dupa "AAAAAAAAAAAAAAAAAB", dupa "AAAAAAAAAAAAAC" si tot asa si dureaza pana gaseste combinatia, depinde cat de performant e procesorul(poate dura zile, luni). Nu e cum crezi tu ca banii cad asa din cer. Invata la scoala ca o sa te ajute in viata(invata ce-ti place) sau invata ceva o meserie si faci bani din acea meserie.

| PainTech a răspuns (pentru Gigi777):

Asta la nivel tehnic.
Dar nu trebuie să ști cum funcționează serverele TPU și detaliile tehnice din spate pentru a folosi site-ul. Nu e nevoie să ai habar de cum funcționează algoritmul Google pentru a căuta informații.

In mod asemănător nu e nevoie să ai habar de detaliile tehnice din spate pentru a mina.

| alexdmtru a răspuns:

Ai putea sa incerci sa investesti niste bani si sa faci trading cu ajutorul unui bot. Iti recomand eu unul

https://bitsgap.com/? ref=fd1542c7-2