| nascarakanfsmostwanted a întrebat:

Salut. Astazi am inceput sa minez bitcoin prin aplicatia nicehash. L-am lasat deschis circa 5 ore insa in "portofel" nu apare momentan nici macar un cent. Stiti mai exact cum functioneaza?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bitcoin se mineaza in prezent cu hardware de zeci de mii de euro. Cu o aplicație pe telefon nu minezi nimic. Poate cum zicea cineva in cateva sute de ani.

| nascarakanfsmostwanted explică (pentru suntserios):

Nu e pe telefon, este pe pc.

| suntserios a răspuns (pentru nascarakanfsmostwanted):

Fix același lucru

| doctorandus a răspuns:

Minatul de Bitcoin cu PC/mobil nu mai renteaza. Renteaza doar cu ASIC-uri de mii de Euro.

| nascarakanfsmostwanted explică (pentru doctorandus):

Multumesc dar nu acesta este raspunsul la intrebarea mea

| doctorandus a răspuns (pentru nascarakanfsmostwanted):

Esti inscris intr-o mina? Daca da, atunci citeste termenii de utilizare a minei si in ce conditii face mina plati de Bitcoin. Daca nu, obtii Bitcoin doar daca spargi (rezolvi) un bloc de cifrare (ceea ce de unul singur este extrem de improbabil).

Morala: daca efectuezi o munca exprimata in kilohashes pe secunda sau cel mult cateva megahashes pe secunda, va dura ani de zile pana primesti prima plata de la mina.

| LoveSleep a răspuns:

Esti pe drumul cel bun.
Mai lasa-l deschis inca 5000 de ore si vei avea un cent in cont.