| Robert12314324 a întrebat:

Salut.Eu la calculator am realtek audio si de acum o zi am patit sa nu imi mai mearga sunetul si nici microfonul,imi apare ca sunt castile conectate la panel si sunt setate corect da ele tot nu functioneaza (pe placa video din hdmi la televizor se aude, dar din panel nu) am testat castile sunt bune si in schimb am atasat si niste boxe la panel si tot nu se aude, dar in sistem la panel arata ca sunt conectate.(am reinstalat windows si degeaba) ps:am conectat castile cat si in front panel si la cel din spate si tot nu merge. Funda!

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Modelul exact al placii de baza este?
Modelul castilor?
Castile au mufa jack 3.5mm, sau sunt pe USB?

| Robert12314324 explică (pentru NLS):

Gigabyte Technology Co., Ltd. B365M D2V
niste gx uri nu stiu care si au mufa de 3.5mm

| NLS a răspuns (pentru Robert12314324):

Intai dezinstaleaza driverul existent, din Control Panel - Programs and Features.

Instaleaza CCleaner Free
https://www.ccleaner.com/ccleaner

si curata fisierele cache, apoi intrarile pierdute in Registrii
(Custom Clean in meniul din stanga, apoi Registry)

Dai un restart.

Dupa care instalezi driverul 6.0. 9075.1 (2020/12/23) de aici

https://www.gigabyte.com/......10/support

(Atentie, trebuie sa ai macar update-ul 20H2 la Windows 10 x64, preferabil ultimul, 21H1).

Dai click dreapta pe pictograma cu difuzorul, in dreapta jos in taskbar, si alegi
Open Sound Settings.
In fereastra ce apare, dai click pe Sound Control Panel, in dreapta sus.

https://imgur.com/DxX3ckP

La mine e bifata a treia, pentru ca am cablu digital,
S-PDIF.
La tine trebuie sa fie bifata optiunea a doua (castile), sau cea de sus, daca folosesti boxe legate prin cablu cu jack.

| Robert12314324 explică (pentru NLS):

Am facut totu pas cu pas si am si versiunea buna si tot nu merge...

| SweetieBabe a răspuns:

Ai instalat driverele de sunet? Daca nu, iti recomand sa cauti un videoclip pe Youtube cum sa o faci si poate rezolvi problema.
Daca da, din nou, cauta un video pe Youtube cum sa le reinstalezi.
Am avut si eu aceeasi problema, dar dupa ce le-am reinstalat, problema a disparut. ^^

| Emanuelak47 a răspuns:

1 trebuie sa instalezi driverele corecte intri pe siteul web al producatorului placi de baza care o ai intri suport cauti drivere si iti cauti driverele modelului placi tale de baza
2 verifica daca sunt setate corect in control panel, audio sa fie puse default porturile jack
3 instaleaza un tools fix pentru pc
daca nici una nu merge pot sa-ti dau insta-ul meu si te pot ajuta

| Robert12314324 explică (pentru Emanuelak47):

Cum te cheama pe insta?