| ThePurificator48 a întrebat:

Cand bag castile si microfonul in front panel, realtek-ul imi arata ca le-am conectat, dar ele nu functioneaza. Mentionez ca am observat asta de cand am luat pc-ul din service, dar m-am gandit ca din moment ce windowsul le recunoaste, nu ar fi o problema in interiorul pc ului. Ce ar putea fi?

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

E ciudat pentru ca ai dreptate, daca windowsul le recunoaste ar trebui sa mearga.
Cred ca e o problema de conectivitate de soft.
Verifica daca e setat pe front panel din managerul de sunet.
De asemenea, verifica cu alte casti, verifica daca merge din spate. Incearca sa pui si fata si spate si vezi ce se intampla.

| ThePurificator48 explică (pentru Evolution):

Castile sunt perfect functionale, iar in jack urile din spate functioneaza.

| Evolution a răspuns (pentru ThePurificator48):

Deschide calculatorul si vezi daca toti pinii de la front panel intra in placa de baza si daca sunt corect pusi.

| dannyel86 a răspuns:

Asigura-te ca ale tale casti sunt functionale.
In Managerul Audio Realtek trebuie sa existe setari despre activarea sunetului din fata (front panel) sau din spate (rear panel).