| stig a întrebat:

Exemplu:am un cont de paypal; pe el am o gramada de bani; vreau sa ii scot cash; fac legatura dintre cont si o banca, ing de ex si scot bani de la bancomat; daca banii care ii am pe cont mi-au fost trimisi(donati) si nu pot sa ii justific o sa am probleme cu fiscul? o sa fie considerat venit suplimentar din moment ce primesc lunar o suma mare de bani pe cont?( sa zicem...5000-10 000 euro pe luna) cat o sa pot scoate pe luna fara sa atrag atentia? cum i-as putea scoate fara sa atrag atentia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ti-au fost donati, tocmai aceasta este justificarea, nu este nevoie sa justifici de ce ti-a fost facuta donatia, eventual ce-l ce ti-o face ar trebui s-o justifice, daca i s-ar cere explicatii. De altfel nici nu poate fi socotita donatie, doar un dar manual, pentru donatie este nevoie de un contract de donatie, autentificat de un notar public, actul autentic fiind o conditie indispensabila pentru donatie, altfel aceasta ar fi nula.
S-ar putea considera ca prin aceasta metoda este ocolita legea, daca nu sunteti rude apropiate(pana la gradul III nu se plateste impozit pe tranzactie in cazul donatiei). De asemenea in cazul sumelor mari si repetate se poate sesiza Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor, care sa verifice legalitatea transferurilor de bani, bancile fiind obligate sa raporteze acestuia operatiile de depunere/scoatere de sume de peste 15. 000 euro(printr-o singura operatie ori mai multe), in conformitate cu Legea nr. 656/2002 privind prevenirea spalarii banilor si a actelor de terorism. Numai bine!