| anonim_4396 a întrebat:

Sunt mai bune bicicletele din fier sau din otel?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista biciclete din fier, ci doar cu cadrul din otel, duraluminiu ori fibra de carbon. Fier se foloseste doar in vorbirea populara, prin aceasta intelegandu-se otelul. Numai bine!

| Zenithf a răspuns:

Unde ai vazut tu biciclete din fier? Fierul este element chimic si nu il gasesti in stare pura decat in conditii speciale. Formele in care il intalnesti este fonta si otelul.
Cadrele de bicicleta se fac din otel sau din duraluminiu. Otelul este mai rezistent dar duraluminiu este mai usor.

| WalterWhite a răspuns:

Aluminiu

| Sua a răspuns:

Plastic...

| Maya. a răspuns:

Fierwinkingchiar daca tinde sa rugineasca.sunt mult mai rezistente.

| Cineva_1522 a răspuns:

Nuuuu se rup mai usorwinking

| ProblematicUser a răspuns:

Depinde de bike daca este montain-bike din duraluminiu daca e BmX trebuie sa fie din otel

| 3mylyan a răspuns:

Din aluminiubig grinam eu una