| anonim_4396 a întrebat:

Exista o aplicatie disponibila pentru recunoasterea faciala? Faci o poza unei persoane si sa afli detalii despre ea, cum ar fi adresa unde sta, Facebook ceva.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Inca nu

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Există la organisme specializate (sri, S.t.s.,...fbi, cia, mossad) și nu e SF!

| Sofer a răspuns (pentru sierra1):

Acolo trebuia sa ma angajez laughing)

| Andreeush a răspuns:

Nu există, sau cel puțin nu sunt reale.
Cum să afli detalii despre o persoană după o simplă poză?
Vrei prea multe laughing

| Sn4k3 a răspuns:

laughing

| Ineys a răspuns:

Cred ca te-ai uitat la prea multe filme.

| Sofer a răspuns (pentru Ineys):

Da. M-am uitat laughing) filme si jocuri si ma fascinat lucrul asta. cu ajutorul smartphone-ului sa scanezi fiecare om si iti spune cum il cheama unde lucreaza si cati bani detine.

| Ineys a răspuns (pentru Sofer):

Pai nu prea exista. Cum ti-a prezentat AA1CK3D in video ala de pe Youtube, ceva de genu ar fi, dar si aia e departe de perfectionare. Cred ca e doar un prototip si a fost mai mult asa sa se laude China cu o noua "smecherie".

In primul rand ai nevoie de o baza de date in care sa fie inregistrat fiecare individ in parte alaturi de o fotografie sau mai multe poate zeci, sute de fotografii din diferite unghiuri, cu diferite expresii, etc.
Pe ideea asta functioneaza deblocarea faciala de la smartphone-uri.

Poate cei de la Apple sau Samsung sau alte companii care au telefoane ce folosesc deblocarea faciala au deja o astfel de baza de date ca na... sa nu intram in detalii.
Dar aici treaba e simpla deoarece nu iti deblochezi telefonul cu fata intr-o parte ( asa cum te poate surprinde o camera de luat vederi ), nu ti-l deblochezi cu gluga pe cap, cu sapca, cu ochelari( desi la iPhone merge ), etc.

Dar ceva public, deschis oricui nu cred ca exista si nu va exista vreodata. De ce? Oricum sunt o gramada de crime, imagineaza-ti ce usor ar fi sa omori pe cineva cu o astfel de aplicatie, sa stii imediat unde sta, si alte informatii despre el. 50% din treaba ti-o face aplicatia aia.

| laSoledad a răspuns:

Nu s-ar da asa ceva pe mana populatiei. Ar fi haos general. Adresa oamenilor se gaseste dupa CNP, nume, la politie. Statul detine foarte multe informatii despre oameni. In rest asta este impotriva drepturilor omului sa se faca publice. Este impotriva dreptului la viata privata. Cine face publice astfel de informatii incalca legea si va fi supus sanctiunilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu există așa ceva. Dacă ar exista, gândește-te că cel mai probabil ar fi o aplicație făcută de hackeri

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Exsita, insa nu este disponibila publicului ci numai agentiilor secrete, in vest technica asta e folosita pentru identificarea teroristilor, ba chiar si in trafic de multe ori.
Sistemul functioneaza in felul urmator : Poza ta, datele tale trebuie sa fie deja stocate dar asta nu e greu : Facebook, insta sau ce dracovenii ma exista, acolo ai poze cu tine, cu informatii personale, + iar aparatul ala dupa ce te pozeaza pe strada, automat face conexiunea cu puza ta de pe strada cu pozele tale de social media.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum am spus, nu cred... Părerea mea

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hmm...Bine,m-ai convins

| laSoledad a răspuns (pentru anonim_4396):

In agentiile secrete normal ca exista, dar sa fie accesibile publicului, asa cum intreaba ("Faci o poza unei persoane si sa afli detalii despre ea. cum ar fi adresa unde sta"), ar fi haos. laughing