| Andreidaniel219 a întrebat:

Salut fraților, am si eu o problema.

In decembrie anul trecut am inceput un curs de web development de 6 luni, a costat 6000 de lei. I-am dat in prostie ca să va spun așa pe șleau.

Tipul ăsta care face cursul ne-a promis ca la sfârșit ne va da certificat, ne va face CV bun si ne vom gasi repede job. Nu am fost doar eu, au fost multi altii și încă sunt oameni la cursul ăsta al lui.

Am terminat cursul prin iunie, a zis ca ne va da certificatele in septembrie ca na, in caz ca mai apare ceva concurs si asa sa il puna acolo.

Acum suntem in octombrie si nu am nimic in afara de banii dati. I-am scris mesaj luni sa imi dea certificatul, mi-a răspuns, a zis ca nicio problema ca mi-l va da ziua urmatoare, azi e duminica si ghiciti ce. Nici nu am cu ce sa ma sterg la fund, pentru ca as face-o, daca as avea asa zisul certificat.

Apoi am vorbit, m-am interesat incolo si incoace, ce au facut ceilalți. Cica cursul nu e acreditat, deci l-am parcurs asa la buleala mai mult. Un tip din grupa mea s-a dus vara asta in Austria si daca avea cel putin un certificat de absolvire a unui curs IT, il baga la birou. Mi-a zis ca au râs ăia de el. Certificatul e facut in canva si tras la imprimanta. rolling on the floor

Atata sunt de nervos ca imi vine sa-l sun si sa ii zic vreo doua, nu mi-e de el, da-l na*bii, dar mi-e de bani. Ii o suma enorma.

Si nu bagati de alea ca "trebuia sa te interesezi dinainte" credeti-ma ca inainte cand am inceput erau altfel treburile, m-am dus cu inca 2 colegi de ai mei, pe tipa a angajat-o ca na, pile (oricum munceste ca un rob, e platita cu 2500 ron pe luna, de la 8 pana la 6) si de la celălalt coleg am aflat ca de fapt cursul ăsta e o prostie.

Bineinteles ca nu vreau sa las lucrurile asa, vreau sa ii scriu saptamana asta si sa recuperez măcar o parte din bani (prin luna mai a pus un anunt ca oricine vine prin intermediul tau la curs are un discount de 50٪, eu am venit prin intermediul a doua persoane de acolo).

Pareri?

Daca doriti va dau si link-ul de la asa zisa companie...

33 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ma gandeam ca iar este un mentorat la infamii WellCode, dar iata ca mai sunt escroci, Romania nu duce lipsa de ei.

Ai putea sa te prezinti la Politie si tu si ceilalti cursanti, cu cat sunteti mai multi cu atat poate se va face ceva...

Parerea mea dar nu sunt jurist este ca in cazul vostru este vorba de inselaciune!

De ce? pentru ca acesta cu siguranta nu este inregistrat nici fiscal nici nimic!

Daca inteleg bine ati facut cursuri la distanta este?

Luati legatura cu Inpectoratul de Politie si cereti parerea lor, posibil sa mergeti si la Parchet, ar fi intelept sa scapam de gunoaie care fac bani prin inselaciune!

| Andreidaniel219 explică (pentru Simpatic):

Chiar voiam sa ma interesez si de astia de la wellcode, promit oricui un job dupa 6 luni de mentorat, dar mai trebuie sa platesti si 3000 de euro laughing) fereasca

Treaba asta e recenta, nu ramane nerezolvata... deocamdată ramane sa mai discut cu ceilalți si gasim o soluție...

Cursul nu a fost online, a fost intr-o comuna din apropiere. Din ce am inteles vara asta era aproape de faliment, nu le mai erau acceptate proiecte si alte chestii de care nu stiu. acum s-au asociat cu ceva tip care are 3 dosare de droguri, ma gandesc la ce e mai rau.

| Simpatic a răspuns (pentru Andreidaniel219):

Deci sunt niste escroci, din pacate banii ii puteti recupera doar prin proces, nu ar strica insa sa ii bagati in arest, asta o faceti cu plangere la politie si de acolo cazul este trimis la procuror!

Nu lasati gunoaiele sa mai faca bani nemuniciti in tara asta! Stima

| Andreidaniel219 explică (pentru Simpatic):

Stați liniștit... nu va ramane nepedepsit...

| Violleta2022 a răspuns:

Pe site-urile profesionale de freelanceri nu-ti cere nimeni diplome acreditate, doar sa stii sa lucrezi si sa dovedesti asta, dar trebuie sa stapanesti foarte bine engleza, fiindca comunicarea cu clientule ste numai in engleza

Este normla sa incepi a muncii, chiar si pe 1000 lei, ca trebuie se incepi de undeva, deci nu mai comenta aiurea ca aia munceste aia ca un rob pe 2500, cand este un salariu foarte bun pentru o incepatoare care acum practic invata si lucreaza enorm de incet.

| Andreidaniel219 explică (pentru Violleta2022):

In engleza sunt fluent. Nu e asta problema. Problema e ca nu vreau sa fiu freelancer. Si daca vreau sa fiu, am nevoie de experienta prima data. De unde? De la un job sau mai multe. Si e cam naspa sa te prezinti cu o diploma facuta in canva stii

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreidaniel219):

M-am uitat pe linkul dat de tine si nu exista nicaieri numele companiei si numarul de Inregistrare la registrul comertului.
SmartDigitalBox este doar o denumire de agentie.

SmartBoxDigital, Magurii, 271, 427245, Rodna, Bistrita-Nasaud, Romania

| Andreidaniel219 explică (pentru Violleta2022):

Exact... asta e problema.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreidaniel219):

Fa reclamatie la Politie!

| Andreidaniel219 explică (pentru Violleta2022):

Voi face... il luam incet... daca nu ne recuperam banii cu frumosul vom recurge si la asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreidaniel219):

Ai primit macar factura sau chitanta, la banii dati?

| Andreidaniel219 explică (pentru Violleta2022):

S-a oferit. Dar ciudat, cica daca ceream factura el trebuia sa plateasca impozit la stat. I-o pot cere oricand daca se ingroasa gluma, ca sa ma folosesc de la ea la proces. Săptămâna asta vedem daca imi da certificatul sau nu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreidaniel219):

Fiindca nu ti-a dat factura si chitanta, tu l-ai platit pe el la "negru" si el poate sa spuna ca nu a primit nimic de la tine si nu stie despre ce vorbesti.

Prin lege era obligat sa-ti dea factura si chitanta, de banii incasati si evidnet sa plateasca impozit la banii incasati, asa cum fac toate afacerile normale si legale din Romania.

| supermamici a răspuns (pentru Andreidaniel219):

Mafriend, tu chiar crezi ca ala iti da factura? Chiar crezi ca ii vei putea cere oricand?

Asta este problema cu lipsa educatiei de baza. Chiulitul de la scoala si invatatul de pe tiktok creeaza oameni creduli care apoi se plang ca si-au luat teapa.

Sincer, eu nu cred ca existi ci ca mai degraba faci flame-uri pe net sa fie engagement pe TPU...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai dat banii pe diploma sau sa înveți ceva?

Oricum diploma aia și acreditata nu are mare valoare daca nu știi meserie.

| Andreidaniel219 explică (pentru suntserios):

Ambele, am vrut sa vad cu ce se mănâncă IT-ul, ziceam sa incep sa ma pregatesc deja ca sa am ceva experienta, sa ma pot angaja si cand voi fi la faculta. Ce-i drept am facut si pentru diploma, ca sa ma ajute la interviuri.

| sierra1 a răspuns:

E un curs făcut/organizat de o firmă ce probabil are dreptul să facă (vezi cod caen asociat). Deci ok

Hârtia e bună chiar dacă e facută in canva si trasă la imprimanta DOAR DACĂ tu știi - și o demonstrezi aplicând- ce ai făcut la cursul ăla

| Andreidaniel219 explică (pentru sierra1):

Nu știu ce sa zic, conteaza mult daca e acreditat sau nu, inca nu stiu sigur daca e acreditat national (deși nu cred) dar international sigur nu e.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Păreri. Apa, aerul șu fraierul nu se termină niciodată. Nu o să primești nimic înapoi.

| Andreidaniel219 explică (pentru sadrian46):

Eu nu imi pierd speranța asa repede )) ma unesc cu ceilalti si îl dam in judecata la nevoie... exista o rezolvare pentru orice.

| sadrian46 a răspuns (pentru Andreidaniel219):

Ai contract cu ei? Ei vor arăta că pentru acești bani ți-au livrat un serviciu. Nu ai șanse dacă îi dai în judecată.

| johnnny123 a răspuns:

Nu spui cel mai important lucru: ai învățat web development?

Dacă ai învățat, atunci nu ai dat banii degeaba, chiar dacă nu este acreditat. Dacă nu ai învățat, atunci nici dacă îți dădea diplomă acreditată nu te ajuta prea mult.

Și da, chiar dacă nu-ți place să o auzi, trebuia să te asiguri că este un curs acreditat înainte să dai banii. Situl ăla cu trei propoziții generale și nicio informație concretă ar fi trebuit să-ți ridice semne de întrebare.

De recuperat banii nu prea ai cum, în afară de a-i da în judecată. Dar atunci vei avea costuri, și va trebui să demonstrezi că ți-au făcut promisiuni pe care nu le-au respectat. Ai un contract semnat cu ei în care scrie că-ți dau o diplomă acreditată?

| Andreidaniel219 explică (pentru johnnny123):

Am învățat cu ce se mănâncă. Inainte eram varza, nu stiam ce face un it-ist, ce inseamna limbaj de programare. Sa codez. am învățat cat de cat, nu pot spune nu, am niste proiecte personale si un portofoliu aproape terminat cu care sper sa ma pot angaja la vara, dar mie mi-e de certificat. Stii cum e in Romania, prima data actul, apoi experienta. Cat despre bani, nu ma dau batut, sunt sigur ca exista o solutie.

| Hyperion7 a răspuns:

Ia sa vedem link-ul

| Andreidaniel219 explică (pentru Hyperion7):

Https://smartboxdigital.com/courses-form

Aici poti vedea si ce promite tipul. L-am contactat săptămâna asta sa imi dea certificatul, nu a mai raspuns. Si daca mi-l da, sper sa fie acreditat si recunoscut national, ce sa zic

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

Asta e, ti-ai luat teapa.

Poti recupera banii daca ai semnat un contract pentru cursul respectiv, in care scria ca in urma cursului vei primi certificat.

Daca nu ai semnat contract si nici nu ai factura, nu poti face nimic. Nu poti dovedi ca el trebuia sa iti ofere ceva si nu s-a tinut de promisiune. Ala nu e prost sa iti dea tie banii inapoi laughing)
Si apropo nu te angajeaza nimeni ca web dev dupa un curs de 6 luni de pe net.

| supermamici a răspuns:

Din pacate a fost o teapa, trebuie sa faci plangere penala.

Acum, lasand la o parte faptul ca nu ai verificat daca au vreo acreditare, sa spunem ca nu stii procesul de verificare. Dar, sa intri pe un site, sa vezi ca nu au niciun CUI, nicio adresa si ca nu respecta absolut nicio regula impusa in comertul online asta puteai face. In afara de formularul ala de contact si 3 pagini de 2 bani, marea firma care ia 6000 RON pentru un curs nu ti-a aprins niciun beculet? Mai ales ca sunt o gramada de cursuri foarte bune pe linkedin, udemy, coursera care dau niste diplome de participare, ai ales aceasta firma tocmai pentru o hartie "mai certificata" decat una de pe udemy. Si exact pe ce vroiai sa dai banii exact aia nu ai primit?

In alta ordine de idei, daca ai invatat ceva de banii aia pana la urma tot tu esti castigat. Plus o invatatura de viitor :-)

| Andreidaniel219 explică (pentru supermamici):

Cum spuneam, pe mine ma motivau cei din jurul meu, ma înțelegeți... vedeam tipi angajați de 17 ani de la bio chimie si m-a motivat asta sa continui. din cate am inteles ăsta nu le-a mai dat salariile si nu mai fost la birou, sunt restrânsi acum. si cred ca si mana in mana cu unul cu 3 dosare de droguri, acum sper sa nu fie la ce ma gândesc eu.

| Gnomzy a răspuns:

Salut,

Art. 244 CP - Înșelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obține pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust și dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepsește cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2) Înșelăciunea săvârșită prin folosirea de nume sau calități mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuși o infracțiune, se aplică regulile privind concursul de infracțiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

Cel mai bine este să strângi toate dovezile, discuții cu el și conversații, și să te duci la poliție să faci plângere. Fiind vorba de o pagubă, tu fiind prejudiciat, fapta o să fie tratată cu seriozitate. Ca să fie și mai și, spune-le și persoanelor ce au absolvit cursul, să vă strângeți toți dovezile și mărturiile și să le depuneți toți la dosar.

Ai spus că ți s-a promis certificat + CV + garanția unui job. Dacă acestea nu au fost îndeplinite, intră automat sub incidența alin. (1) din Art. 244 CP.

Succes!

| Voinescu_Catalin_ a răspuns:

Eu zic ca, daca tot ti-ai permis sa dai atatia bani. nu strica sa te duci sa te consulti cu un avocat, daca ti se pare ca este ceva in neregula.

| Andreidaniel219 explică:

Nu am dat niciun examen... laughing