| Boxxa17 a întrebat:

Salut fratilor, am un procesor amd sempron 3000+ 1, 6 ghz, socket am2 940 pin, si imi sta temperatura in idle 39 grade, iar in jocuri 48-58, este normal? pasta am schimbat-o, la fel si ventilatorul(2900 rpm), este bine?

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Este chiar foarte bine. Orice pana la 70 grade C este perfect ok. Dar trebuie sa te uiti la temp procesorului cat si la temp placii video si al hard diskului. Se poate juca pana la temperaturi de 80 - 85 grade C, dupa care pc-ul se stinge automat. Eu ma joc cam pe la 60 C, care e o temperatura chiar buna tinand cont ca placa mea video e racit pasiv (nu are ventilator).

2 răspunsuri:
| Boxxa17 explică:

Nu am probleme la placa video sau hard, cu procesorul am avut batai de cap, pana sa ii schimb ventilatoruls i pasta, ma jucam 10 min si se inchidea automat..Acum i'am schimbat pasta si i'am desfacut ambele carcase laterale sa am temperatura mai mica..Acum in camera am 20-25 grade..si am temp in full load 55-60, iar in ilde 39-44C.Dar la vara cand or fi 40 de grade ce ma fac? automat se dubleaza temperatura procesorului

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Boxxa17):

Iti recomand sa pui pc-ul cat mai aproape de podea. In cel mai rau cazi (pe o canicula) desfaci carcasa si o lasi asa. aerul va circula mai usor cu o carcasa desfacuta.