| Mihai1972 a întrebat:

Help me, dau funda. A trebuit sa instalez un windows pe IBM 830542 (stiu, antic si de demult), am instalat driver-ul placii de retea, driver-ul grafic, insa la audio nu merge, de ce? Mai trebuie instalat ceva? Am instalat si Driver Identifier sa il gasesc si imi arata ca il am instalat, dar n-am sunet. Multumesc frumos.

8 răspunsuri:
| einsteinchen a răspuns:

Te rogsa precizezi ce versiune de Windows ai instalat. Daca e XP, ar trebui sa mearga, daca e 8 atunci poate driverul generic pus automat nu este compatibil cu hardware-ul din sistem.
Mai verifica versiunea de driver pe www.my-config.com

| Mihai1972 explică (pentru einsteinchen):

Este Xp SP2. E prea batran calculatorul pentru 8laughing. Are 256mb ram, hard de 40gb.

| einsteinchen a răspuns (pentru Mihai1972):

Ca o ultima optiune incearca sa instalezi si SP3. In caz contrar poti presupune ca placa audio este defecta si trebuie instalata alta (cred ca va fi foarte greu de gasit una compatibila cu sistemul tau). Eventual si de vazut in "Device Manager" daca nu sunt erori la placa audio + de verificat setarile audio din Windows: sunet pus pe "Mute" sau altceva. Daca mai am alte idei, revin.

| aLeXz95 a răspuns (pentru Mihai1972):

Cred ca e Realtek ac97.Eu stiu ca majoritatea calculatoarelor, Realtek folosesc. Daca nu nu-ti functioneaza audio cu Realtek-ul, incearca si identificarea componentelor cum a zis colegul einsteinchen(dar cred ca cel mai probabil iti va merge cu Realtek).Sa-mi spui si mie daca a mers programul ce ti l-am sugeratwinking

| Mihai1972 explică (pentru aLeXz95):

Ai vreun link catre driver?

| Mihai1972 explică (pentru einsteinchen):

Nu e pe mute, ar trebui sa functioneze, ca pana i-am schimbat windows-ul a functionat. Mersi

| einsteinchen a răspuns (pentru Mihai1972):

Daca vei scana sistemul online pe site-ul dat de mine mai sus, vei gasi cu siguranta in lista driverelor audio si pe cel de la Realtek. Tot pe site ai si link pentru download.