| anonim_4396 a întrebat:

Salut,îmi fac configurația la calculator si ma gândeam să-mi pun o placă de bază ce poate suporta 2 plăci video(de fapt una video și una grafică, sau cum ii zic americani professional)dar pe net găsesc numai cum ca numai sli merg și la amd trebuie să aibă socket de amd.procesorul aș vrea să fie un Intel 3770k, placa video ati radeon hd matrix 7970 si placa grafica/professional amd firepro v7900.am bani de ele dar nu gasesc placi de baza ce suporta o placa video si una garfica ambele de la amd si procesor Intel.

Răspuns Câştigător
| TraceurAlexx a răspuns:

"MAN" sa te vad pe tine cum joci cu placa integrata din procesor Crisys 2 cu detaliile la ultra.

Cu placa integrata din procesor abia joci jocuri cu detaliile la low.

Arata-mi tu un benchmark in care placa integrata din procesor este mai buna decat o placa video dedicata.(P.S. : nu o sa gasesti asa ceva pentru ca nu existawinking ).

17 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu sint profesionist dar nu cred ca este ceva de genul ce vrei tu sa faci.Si cred ca normal placa grafica se numeste, dar asa ii spunem noi placa video.Si sint placi de baza care deja au ceva placi grafice integrate si slot sa iti poti pune tu o alta placa grafica de care vrei.Cred ca majoritatea sint asa, vorbesc de cele noi. Apoi mai are si procesorul o placa grafica integrata daca este Intel i 3 sau i5 sau i7 asa ca o sa ai placi de nici nu stii ce sa maifaci cu ele.Cel mai bine este sa ai placa de baza fara video integrat si daca pui i7 sau i5 care deja are o video integrat atunci vei avea ceti doresti si cele doua placi vor lucra pe rind automat in functie de ce faci tu la calculator. Daca nu ai un procesor i7 sau i5 atunci cumperi placa cu video integrat dar in acest caz nu stiu daca or sa lucreze amindoua asa automat cum este in cazul celor integrate in procesor.Deci placa video nu conteaza de cine este facuta ca e de AMD sau alt brand n-are a face, doar sa fie suportata de placa de baza adica sa aiba sochetul care trebuie.

| TraceurAlexx a răspuns (pentru relian):

El vrea placa grafica pentru Editare... este o mare diferenta intre placa integrata din procesor si o placa grafica. Mai documenteaza-te.

| relian a răspuns (pentru TraceurAlexx):

Intel HD Graphics asa scrie ca e din asta integrata in procesor ca e atasabila asa scrie in calculator.Dar o sa ma interesez si o sa revin.Ma uitai acum pe net la Sony si scrie Graphic card si in paranteza video.Dar o sa ma uit si la magazin asa ca idee.Desi sint sigur de pe acum ca asa o sa scrie pe orice placa videoo sa scrie graphic card.Nu cred ca exista placa din asta pe care sa scrie video card.Dar tot ce se poate.

| TraceurAlexx a răspuns (pentru relian):

Omule... placa video integrata din procesor nu are nici o treaba cu o placa GRAFICA! Placile grafice sunt facute pentru editari, pentru ca lucreaza foarte repede. Cu o placa grafica nu o sa poti sa te joci jocuri la grafici maxime si alte chestii... pentru jocuri exista placi video dedicate.

Diferenta dintre o placa video dedicata de 3000 ron si una grafica de 3000 de ron este ca placa video dedicata o sa iti ruleze toate jocurile aparute la detalii maxime, in timp ce in editare o sa mearga greu. Placa grafica o sa fie mai rapida in editare, dar nu o sa fie buna pentru jocuri, pentru ca nu e facuta pentru asa ceva.

| relian a răspuns (pentru TraceurAlexx):

Man nu ma lua acum cu basme.Ai spus ca placa video e ste placa video si asa se si numeste, iar placa grafica e altceva.Deci nu o da la intors ca nu merge asa.Normal ce crezi ca eu sint copil, nu stiu ca acea placa grafica integrata in procesor nu poate rula jocuri complicate? Stiu asta si chiar f bine.Noi vorbeam aici de ce ai zis tu ca una e placa video si alta e placa grafica.Si eu am spus ca tot una este doar ca depinde de ce capacitati au sau viteze, in general de caracteristicile fiecareia.Tu ai spus a ca nu ca placa video e placa video si aia ghrafica e altceva.Si te asigur ca placa video sau grafica zii cum doresti integrata poate sa fie mai superioara aleai detasabila cum zici tu.Eu am, o placa video integrata in placa de baza si se numeste placa grafica, deci eaxacy asa cum se nueste si aia integrata in procesor si te asigur ca indifefrent ce placa ai tu de care oi avea te iau pe departe cu ce am eu integrat.Nu aia conteaza ca e integrata sau nu.Tu crezi ca daca ai ceva integrat e mai slab decit alea detasabile? Te inseli.Te asigur ca daca faci o proba la 2 placi exact cu aceleasi carateristici dar absolut cu aceleasi caracterisitici dar una sa fie integrata si ailanta detasabila si uite amindoua dedicate, te asigur ca aia integrata e mai buna, e mai rapida, mai stabile si ce vrei tu.Deci concluzie este ca daca ii s[pui placa video sau placa grafica tot una e.Acum ce spui tu de jocuri si bl; a bla aia normal ca sa faci grafica sau sa rulezi jocuri noi iti trebuie o placa grafica, video cum ii zici ceva mai performanta.Dar nu vad ce are performanta cu faptul ca tu ai spus ca sint diferente intre video si grafica. Oricum o sa intreb la magazin exact cum se numesc si o sa ma uit si pe tot ce tine de video, grafica si revin.

| relian a răspuns (pentru TraceurAlexx):

Tu ai citit ce-am scris? se pare citesti doar ce vrei tu.Si da placa mea integrata nu aia din procesor, ci aia integrata in placa de baza e mai buna decit ai tu, sau alta dedicata detasabila.Citeste bine ce-am scris si dupa comenteaza.bye

| TraceurAlexx a răspuns (pentru relian):

Eu nu am auzit niciodata de "placa video integrata in placa de baza" si nu cred ca a auzit nimeni de asa ceva pana acum.

Te las in pace ca vad ca degeaba iti explica omu.

Salut si bafta ( ai nevoiewinking )!

| relian a răspuns (pentru TraceurAlexx):

Mai omule am spus eu ca joci jocuri cu video integrat in procesor? Arata si mie unde am scris eu asa ceva ca maninc.Am spus cu placa integrata in placa de baza cu aia joci ce jocuri vrei daca e una buna.Nu am spus niciodata cu video integrat in procesor joci jocuri.Pai normal ca nu joci cu aia.Si nici nu am spus eu asa ceva ca o placa intgrata in procesor este mai buna decit una integrata in placa de baza sau detasabila.Tu vad ca ori vrei sa fie cum spui tu ori nu citesti ce eu scriu.Dar sa o lasam sa fie ca tine.Inca odata iti zic daca eu am o placa integrata in placa de baza, ATENTIE, in placa de baza am zis te asigur ca e mai rapida decit una detasabila.Asta am zis.Luind ca amindoua au aceleasi prorietati aia integrata e mai rapida, mai buna.Dar aia integrata in placa de baza c are este de fapt si dedicata.Eu cred ca tu nu stii ce inseamna o placa integrata, dedicata si asa mai departe.Si video in procesor tot dedicat este.Si aia din placa de baza tot dedicata este.Ma refwer la computerele noi.Alea mai vechi aveau si placi integrate in placa de baza si chiar detasabile care luau memorie din ram.Si aiac detasabila care o pui tu tot dedicata este.Deci dedicate la ora asta cam toate sint dedicate.Acum sint placi integrate si care se scot afara adica detasabile.Cam asta e asa in mare.Nu stiu tu cum de tot aduci in discutie placa video integrata in procesor.Eu am spus video integrata in placa de baza.La un calculator unde ai procesor Intel i3, i5 sau i7 obligat ai o placa video integrata in acel procesor ca asa vin procesoarele din fabrica.Si apoi in fctie de ce vrei tu sa faci cu acel calcultor poti lasa doar acea placa video dinm procesor daca nu faci grafica sau jocuri, ori poti pune o placa video detasabila sau poti da comanda celui care asambleaza acel calculator sa tio integreze in placa de baza.Eu asta am spus si nu ca aia din procesor e mai buna ca aia detasabila.Normal ca e cea mai slaba, dar e de ajuns sa poti rula cu ea orice in afara de grafica mai complicata si jocuri complicate.Aia video integrata care eu dau comanda sa mi-a integreze te asigur ca e mai buna decit aia ce o pui tu.Asta am zis.Citeste cu atentie ce scriu.Bafta

| TraceurAlexx a răspuns (pentru relian):

"MAN" sa te vad pe tine cum joci cu placa integrata din procesor Crisys 2 cu detaliile la ultra.

Cu placa integrata din procesor abia joci jocuri cu detaliile la low.

Arata-mi tu un benchmark in care placa integrata din procesor este mai buna decat o placa video dedicata.(P.S. : nu o sa gasesti asa ceva pentru ca nu existawinking ).

| taken a răspuns:

Despre asta vorbim?
http://www.pcgarage.ro/......r5-256-bit
Si despre asta?
http://www.evomag.ro/......94959.html
Visezi?

| TraceurAlexx a răspuns:

Nu poti folosi 2 placi video diferite in CrossFireX. Ce poti sa faci este sa folosesti HD7970 cand te joci si pe cealalta cand faci editare. Ca sa faci asta iti trebuie o placa de baza cu care sa poti alege ce placa video vrei sa folosesti. Singura placa de baza care poate face chestia asta este AsRock Z77 Formula.

Totusi iti recomand sa iei un HD7970 care are racire pe 2 sloturi, astfel incat cand pui si a doua placa video sa nu fie lipite si HD7970-ul sa nu aiba de unde sa ia aer ca sa se raceasca.

Despre placa grafica eu zic sa mergi pe un nVidia Quadro pentru ca are CudaCores care ajuta la editarea video.

| TraceurAlexx a răspuns (pentru TraceurAlexx):

Sau poti sa iei un GTX680 4GB si ai si placa de gaming si te ajuta si in editare pentru ca are peste 1000 CUDA Cores. Si iesi mult mai ieftin.

Nu vad randamentul in a da 300 de milioane pe o placa grafica.

| TraceurAlexx a răspuns (pentru TraceurAlexx):

Scuze am crezut ca, costa 300 de milioane laughing. Dar oricum eu as merge pe nVidia Quadro pentru editare.

| Rags a răspuns (pentru TraceurAlexx):

De ce nu poti folosi o placa video si una profesionala in CrossFireX?

| TraceurAlexx a răspuns (pentru Rags):

Daca vrei sa faci CrossFire iti trebuie 2 placi identice... vreau sa te vad pe tine cum faci CrossFire intre un HD7850 si un HD7970... sa vedem daca merge -.-".

| RobertoRobby a răspuns:

Mai bine iti iei NVIDIA care e cea mai buna, si iti merge la VERY HIGH orice, asta depinde si de procesor si altele.

| Rags a răspuns:

Aurelian am si spus ca vreau Intel i7 3770k si am vazut teste pe net quadro 4000 vs fireporo v7900, amd castiga, iar daca imi iau un nVIDIA plus un amd o sa blocheze niste functii la placa de la nVIDIA.

| Rags a răspuns:

Si o placa video nu poate face ce face una grafica si vice-versa, Traceur.Si daca are Cuda CORES ce, conteaza performanta nu tehnologiile dezvoltate de nVidia.AMD sa descurcat multi ani fara tehnologi propii.