| Xanyy a întrebat:

Este vreo problema daca pun un procesor fara grafica pe o placa de baza care suporta si procesoare cu placa grafica? Eu oricum voi cumpara o placa video si d-aia am intrebat. (calculator)

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Indiferent daca procesorul are sau nu grafica, se poate monta o placa video externa atat timp cat exista slot PCIe pe placa de baza (acolo unde va fi montata placa video). Monitorul va fi conectat la placa video prin portul VGA sau HDMI (depinde ce conectori are) si vei instala driverele video compatibile pentru placa video externa.winking
Retine ca lista procesoarelor suportate se gaseste pe site-ul producatorului placii de baza! happy

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca placa de baza suporta procesoare fara grafica, e posibil ca ea insasi sa aiba memorie video (onboard), fapt intalnit, din cate stiu, la modelele mai vechi de placi de baza.
Asigura-te ca modelul procesorului fara grafica e perfect compatibil cu placa de baza (vezi site/manual producator).

| Xanyy explică (pentru dannyel86):

Multumesc foarte mult!

| Xanyy explică (pentru dannyel86):

Dar intrebarea mea este daca pot pune un procesor fara placa grafica pe placa de baza si o placa video.

| dannyel86 a răspuns (pentru Xanyy):

Indiferent daca procesorul are sau nu grafica, se poate monta o placa video externa atat timp cat exista slot PCIe pe placa de baza (acolo unde va fi montata placa video). Monitorul va fi conectat la placa video prin portul VGA sau HDMI (depinde ce conectori are) si vei instala driverele video compatibile pentru placa video externa.winking
Retine ca lista procesoarelor suportate se gaseste pe site-ul producatorului placii de baza! happy

| Brizbriz a răspuns:

Poti sa pui 8 placi video pe acelasi sistem:
https://youtu.be/LXOaCkbt4lI?t=540
deci, nu e nici o problema