| TheFuture46 a întrebat:

Salut, imi poat explica si mie mai detaliat, ce inseamna sa root-ezi o tableta/telefon, ce inseamna custom rom si ce schimbari ii face dispozitivului, si ce este launcher-ul? in special la tableta, eu as vrea sa achizitionez un Allview alldro speed duo, Allview speed city. si sa imi spuneti ce defecte aveti cei care ati achizitionat acest device.

1 răspuns:
| Vladutz01 a răspuns:

Rootarea telefonului nu îţi modifică sistemul de operare într-un mod vizibil. Toate aplicaţiile, setările, contactele, mesajele şi datele rămân neschimbate. Singura diferenţă va fi că vei putea face mai multe cu telefonul tău (de exemplu, vei putea instala şi rula mai multe aplicaţii).Iar costum rom este tot un sitem de operare cu il ai tu androi depinde ce versiune si acest custom rooom il liei de pe un site specializat numai cu room cu acest room ai multe benefici indiferent de versiunea de android, iar de tabletele alview nustu ce sa zic alegerea e a ta totusi daca mai strangi banuti ai putea sa-ti iei Nexus 7 o tableta foarte buna din punctul meu de vedere,, sper ca te-am ajutat.