| BezeaToxica a întrebat:

Imi strang bani sa-mi cumpar un monitor dar nu stiu mai nimic despre ele, ma poate ajuta cineva?
Care e diferenta intru un monitor 19, 5 inch si 21, 5? Si ce ar trebui sa aiba sa fie imaginea clara? Imi puteti da exeple de monitoare bune pana in 450 lei? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Monitoarele bune sunt cele mai mari si cu rezolutie mare. Acum, cea mai potrivita rezolutie e Full HD = 1920x1080

Ecranul poate fi TN, IPS,...
TN -ul nu are unghiuri de vizualizare asa de bune si pierde culorile privit sub diferite unghiuri.

IPS-ul e mai bun, are culori mai bune si unghiuri de vizualizare mai bune.

Mai sunt monitoare cu pivot, picior cu inaltime reglabila, care se pot intoarce si pe verticala, adica din pozitia "landscape" se poate roti in pozitia "portret" util cand se urmaresc anumite pagini,

mai pot avea sau nu boxe integrate,

timpul de raspuns e bine sa fie cat mai mic,

sa aiba cat mai multe porturi digitale: HDMI, DVI, DisplayPort,

mai pot sa aiba filtre pentru lumina albastra (lumina albastra spre violet mai intensa e daunatoare si in timp poate sa aiba efecte nedorite)

E bine de vazut monitorul in functionare inainte de a-l cumpara, ca sa vezi daca se vede bine.

Acum am un monitor obisnuit cu ecran TN. Cand voi mai cumpara un monitor va fi cu ecran IPS - culori si unghiuri de vizualizare mai bune.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Exemplu de monitor pe care l-as avea in vedere sa-l cumpar:

http://www.emag.ro/......DGDSBYBBM/

ecran IPS, timp de raspuns bun, consum de curent foarte mic 15W

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

NU EXISTA monitoare bune pina in 450...

| Sn4k3 a răspuns:

Cel de 21, 5 inch e mai mare decat cel de 19, asta e diferenta. Daca vrei sa vezi cum arata da pe youtube. Si monitoare bune pana in 450 de lei nu gasesti.