| Benyb a întrebat:

Imi zice si mie cat timp poate filma un telefon obisnuit (de la bateria 100% incarcata pana la 0% )? Si cand zic telefon obisnuit ma refer la un telefon gen Samsung Galaxy S5 sau un LG G4. Important e sa aiba un ecran cel putin full HD si o baterie in jur de 3000 mAh dar nu mai mare de 3060 mAh. Intreb asta pentru ca am un Xiaomi Redmi Note 2 si mi se pare ca se descarca prea repede bateria cand filmez chiar daca in rest tine destul de mult. Vreau sa-mi fac asa o idee.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Consumul camerei este destul de mare, dar procesarea consuma si mai mult
Inchipuie-ti ca, o camera de 4k se fac 30/60 poze de cca 4Mpx pe secunde. Cand se salveaza, fiecare pixel trebuie re-calculat, respectiv comprimat, in timp real. Acesta solicita atat procesorul, cat si restul componentelor afectate, la maxim. Langa aceasta sarcina, mai consuma si cealalte aplicatii aflate in functiune.
Cu asa consum, o filmare continua poate termina chiar si o baterie noua in mai putin de o ora.
Evident, bateria nu se va descarca complet, fiindca filmarea se va opri mai repede, dar bateria se va incalzi la sarcina mare si se va micsora capacitatea de stocre.

Daca doresc sa filmez indelungat cu orice camera, ma asigur ca am baterie de capacitate mare si rezerva, incarcate la maxim, dar filmarea o fac - pe cat posibil - conectat la incarcator, in continuu. Astfel bateria se va consuma doar cand nu am alimentare de la priza, pentru perioade cat se pot de scurte.

3 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Cel mai bine e sa se faca o proba practica. Ne uitam la procentul de incarcare al bateriei, lasam telefonul sa filmeze 10-30 minute (cu cat il lasam mai mult, cu atat evaluarea va fi mai precisa, de exemplu 1 ora de filmare), apoi vedem la ce procent a ajuns bateria si vedem in felul asta cate procente de baterie se consuma sa zicem in 30 min de filmare, apoi impartim 85 procente la cat consuma pe 30 min de filmare, apoi inca o data la 2 si vedem cate ore poate filma de la 100% pana la 15% cand e bine sa punem telefonul la incarcat.

| Smecher_Nuti_1999 a răspuns:

Majoritatea telefoanelor care filmeaza hd nu tin mult, de ce pentru ca na la HD ai o claritate, un contrast, o altfell de culoare,, aar trebuii sa duca in jur de 2-3 ore (maxim 4), acum conteaza si cat tine bateria telefonului, asta e toata chestia. cazul tau e ca si ameu. bateria nu se duce rapid daca fac altceva, dar daca filmez se duce rapid am bateria de 2040 mAH si nu-mi permite sa filmez mai mult de 1-1, 5 ore tot in format HD, se duce rapid dar na. camera consuma HD-ul te rupe

| iulianolaru99 a răspuns:

Nu cred ca ai atata memorie in telefon incat sa filmezi incintinuu la o rezolutie FULL HD sau 4K pana se descarca bateria.
Sa zicem ca filmezi in Full hd...Deci iti ocupa aproximativ 120 mb/min.Asta inseamna 1200 mb in 10 minute, 12 Gb intr-o ora si 40 de minute, insemnand memoria totala a unui Samsung s5. Si e imposibil sa nu te tina bateria 1 ora si 40 de minute.
In concluzie nu cred ca stie cineva sigur cam cat poate sa te tina bateria atunci cand filmezi.Aa, si sa nu mai zic de 4K, care consuma 330-340 mb pe minut!