| bobocandrei a întrebat:

Salut,
Imprimantele cele mai populare sunt dotate fie cu tehnologie Laser, fie cu tehnologie Inkjet. Intrebarea mea este, care din ele sunt mai bune si de ce? Care sunt avantajele si dezavantajele tehnologiilor enuntate mai sus?

Răspuns Câştigător
| a4andrei a răspuns:

Tehnologia laser este foarte buna cand ai de scos documente, nu cand scoti poze(aici domina inkjet). Cele cu laser sunt oarecum profesionale, iar inkjet sunt mai "domestice". Daca folosesti imprimanta pentru poze, prezentari color etc. e mai bine sa ai inkjet, in caz contrar, cele cu laser sunt de preferat!

2 răspunsuri:
| adi a răspuns:

Cele cu jet sunt pentru acasa(20-30 coli pe saptamana)
Cele cu laser pentru birou(100-5000 coli pe saptamana)

Daca vrei sa imprimi doar alb-negru iti recomand o imprimanta cu laser.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laser sunt mai scumpe dar mai ieftine de folosit in timp sunt recomandate pentru cei care au un tiraj mediu spre mare.
Inkjet sunt mai ieftine si sunt pentru cei care le folosesc ocazional home-user.