| Zinv a întrebat:

Salut.
In Romania exista firme de WIFI/NET care sa dea peste 1000 MBPS?
Adica sa ajunga pe la 1500 sau 2000 MBPS

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Deocamdata, viteza maxima contractata (pe fibra optica) clientilor "obisnuiti esta de 1000Mbps ( = cca. 100MBps).
Doar conexiunile inter-servere au banda mai larga.

| doctorandus a răspuns:

Poate vrei să zici 1500 Mbps, nu 12000 sau 16000 Mbps.

| NLS a răspuns:

Pe fir, 10Gbps in marile orase.

https://www.iasi4u.ro/digi-lanseaza-fiberlink-25-gbps-si-10-gbps/

Prin WiFi, mult mai putin, media este sub 300mbps, si valoarea maxima era anul trecut sub 800mbps.

| oglindasultanului a răspuns:

Poate te referi la 5G, eu stiam ca Romania ar fi printre tarile cu cea mai mare viteza de net. Mai conteaza si adaptorul.

| Mirel4412 a răspuns:

In Romania nu, nici in lume nu e comun netul de peste 1gb.