| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 a întrebat:

Salut, intr-o zi m-a mancat in fund sa conectez niste boxe mici de PC ( https://www.centrul.com/shop/boxe-2.0-hp-multimedia.html ) la o baterie de 9V sa vad daca le pot face portabile. Au cantat cam 2 secunde si apoi s-au oprit. Le-am desfacut din nou, dar nu am observat nimic ars, negru, sau macar nelalocul lui. Daca am pus o baterie de 9V e clar ca nu sunt expert in chestii de-astea, dar as vrea sa le repar singur. Ma poate ajuta cineva? Boxele nu sunt cine stie ce, si in plus am un sistem audio foarte fain, dar imi sunt dragi si vrea sa le repar fara sa afle sora mea ca le-am stricat ( de la ea le am ). Dau funda, tot ce vreti, doar ajutati-ma.

1 răspuns:
| mudokins78 a răspuns:

Nu ai ce sa le faci! din pc/laptop iese o tensiune de maxim 5, 2v, tu le-ai expus la 9v...aia e!
is si tu altele ce naiba, e doar 50 de lei.