| deedlebag001 a întrebat:

Salut.la intrebarea asta as vrea sa raspunda doar cei care se pricep in domeniu.Ce tip programare sa invat? JavaScript sau C++? Care ii mai buna, sau care sunt beneficiile? Care bate pe care? Ca stiu ca la amandoua tipuri se foloseste for int boolean si etc.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In toate limbajele de programare exista for, int, boolean samd pentru ca astea sunt tipuri de date si sunt general valabile.

Cum ai ajuns la concluzia sa alegi intre Js si C++? Js este un limbaj de programare pentru partea de web si o sa iti fie foarte greu sa prinzi bazele in ceea ce priveste programarea.

Incepe cu C++ care te invata tot ce ai nevoie pentru a te putea adapta la orice limbaj odata ce intelegi baza

| miTzuliK93 a răspuns:

C++ e baza multor limbaje de programare. Dupa ce inveti C++ apuca-te de POO (Programare Orientata Obiect). POO te va ajuta in conceptul de JAVA, care ar trebui sa fie al 3-lea limbaj, si cel mai important, pe care ar trebui sa-l inveti. Programatori JAVA se cauta, dar pana sa ajungi sa inveti java trebuie sa treci prin C++ si POO mai intai, fix in ordinea asta.

Ca mediu de dezvoltare pentru C++ poti incerca MinGW sau CodeBlocks. Pentru POO poti folosi Visual (desi e bun si pentru C++ asta), iar pentru JAVA sa te rezumi la Eclipse sau NetBeans (putin mai bun netbeans, pentru ca n-o sa fii nevoit sa adaugi unele exceptii pe masura ce-o sa avansezi in tutoriale).

| deedlebag001 explică (pentru miTzuliK93):

Mersi mult de tot pentru sfat

| SilverF8ith a răspuns:

Creaza-ti bazele in C++, apoi exerseaza si invata foarte bine JavaScript, si Java, JavaEE si apoi Bazele in HTML, PHP etc si vei avea foarte multe sanse sa prinzi un loc de munca bun si bine platit.
Bafta!

| deedlebag001 explică (pentru SilverF8ith):

HTML il stiu mare parte, si putin CSS, dar nu ii de ajunslaughing

| SilverF8ith a răspuns (pentru deedlebag001):

Cum au spus-o si cei de mai sus.
Daca doresti programare si programare orientata obiect C++, POO, Java, JavaEE. Daca doresti Programare Web, HTML, JS, jQuery, PHP, MySQL etc.
Dar dupa ce vei capata experienta si vei lucra la o companie mare vei afla ca la un moment dat toate cele enumerate se vor intalni, deoarece tot mai multe aplicatie web sunt in dezvoltare.
Bafta si success pentru viitor!

| AtomicTH a răspuns:

Pai C++, dupa totul ai sa vezi ca e asemanator cu c++ si o sa iti fie mai usor. Faci ceva cursuri sau singur acasa?

| deedlebag001 explică (pentru AtomicTH):

Acasa, n-as avea rabdare sa stau dupa cursuri.laughing))))