| specialistu1997 a întrebat:

Salut la toti! Jocurile PC care functionez in Windows 7 vor functiona si in Ubuntu?

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

NU toate! Sunt doua sisteme de operare diferite. Uite aici o lista http://appdb.winehq.org/

| millyca a răspuns:

Sunt doua moduri in care jocurile de Windows pot merge pe Ubuntu:

1. Fie daca sunt facute sa mearga, deci vorbim despre versiuni speciale. Un 3D shooter cum este Nexuiz, de exemplu, merge fara probleme in ambele sisteme si nici macar nu necesita instalare. Dar nu sunt multe ca Nexuiz.

2. Fie emulate cu Wine. Este un program despre care poti cauta pe net ca sa vezi mai multe ce face si ce compatibilitate are.

| Vali0n a răspuns:

Sa sti ca ai o sansa sa mearga