| Ion1231 a întrebat:

Salut, laptopul meu a început sa nu mai dea imagine când il pornesc. Am încercat sa il conectez la un tv cu hdmi însă degeaba, tot nu da imagine. Care este cauza?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In bios/uefi poți intra?

| Ion1231 explică (pentru sierra1):

Cum pornesc laptopul nu primesc imagine, nu pot intra in bios.

| sierra1 a răspuns (pentru Ion1231):

Curent primește?

| Ion1231 explică (pentru sierra1):

Curent primeste. deci el porneste normal doar ca n-am imgine pe monitorul intern dar nici pe monitorul extern fiind un tv conectat prin hdmi

| sierra1 a răspuns (pentru Ion1231):

~porneste normal doar ca n-am imgine~

păi e cam discutabil acest "normal"

| Ion1231 explică (pentru sierra1):

Da, porneste cum ar trebui sa porneasca doar ca nu am imagine happy

| sierra1 a răspuns (pentru Ion1231):

De unde știi cum pornește dacă n-ai imagine de nici un fel?

| Ion1231 explică (pentru sierra1):

Pai porneste normal. Apas pe power apar ledurile de stare hdd, ram, placa video si piuitul care anunta ca porneste laptopul

| NLS a răspuns:

1) Cel mai probabil, placa video.

2) cand RAM ul nu mai face contact perfect, nu mai primesti imagine pe monitor (si asta se poate intampla oricand, din senin, datorita dilatarii si contractarii contactelor, in urma incalzirii/racirii repetate).
Am patit asa ceva, solutia a fost sa inversez placile intre ele (sa o pun pe una in locasul celeilalte).

| urascnii88 a răspuns:

Placa video posibil

| Ion1231 explică (pentru urascnii88):

Nu am placa video, doar placa integrată Intel

| urascnii88 a răspuns (pentru Ion1231):

Pai tot o placa video este si aceea, cati RAM ai? Incerca sa scoti pe rand placuta RAM daca ai din 2 altceva nu imi vine in minte, poti sa mai adaugi alte componente de la un alt laptop sa vezi daca pui placa video sau pui alti rami iti da imagini?

| Macelaru24 a răspuns:

Cred ca ai placa dezintegrata