| Nuvr a întrebat:

Salut lume laughing Acum ceva timp mi-am făcut un upgrade, Am schimbat procesorul vechi cu unu mai bun ( VechiAMD Sempron(tm) 140 Procesor 2, 70 GHz Socket Am3 Nou amd phenom ii x2 b59, 3.4ghz). și am observat că calculatorul își dă restart singur. țin sa precizez ca cooler-ul nu l-am schimbat a ramas de la vechiul procesor...
si de restartat se restartează cel putin 4 ori pe z.i ori se blochează imaginea ori isi da restart, da de multe ori mai mult se restarteaz. bănuiala mea este că sursa e de vina e de 330W sau a doua banuiala laughing este cooler-ul nu mai face fata
Am făcut si niște poze sa vedeți temperaturile, voltaj
https://postimg.org/image/wnon39val/
https://postimg.org/image/q9pxhwg0x/
poate este cineva care se pricepe ceva mai bine ca mine. Multumesc

11 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Ai pus pasta termoconductoare noua?
Ai facut update la bios?

Ai fi putut debloca Sempronul intr-un Dual Core : http://www.mygarage.ro/......70ghz.html

| CPAElites a răspuns:

"sursa e de vina e de 330W" Producatorul conteaza... Spune numele producatorului si modelul!

Si restul configuratiei? Ram, placa video, placa de baza etc?

| Nuvr explică (pentru CPAElites):

Salut,Ai pus pasta termoconductoare noua? Da
Ai facut update la bios? Nu am incercat mie teama sa nu fac mai rau, biosul nu e actualizat de 2 ani
placa de baza este M68MT-S2 Socket AM3+
5GB Ram Memorie HyperX FURY Black 4GB DRR3 si una de 1GB
placa video nividea GTX 220 De 1GB
Sursa Gembird CCC-PSU9B, 330W, ATX/BTX oricum e veche are cam 2 ani daca nu ma insel
Mai am procesorul vechi, daca e să-mi spui cum fac Overclocking poate iese am inteles e ca si loteria daca da sau nu

| Nuvr explică (pentru Nuvr):

Si 2 Hdd unu de 80 si altul de 250

| CPAElites a răspuns (pentru Nuvr):

1) Fa update la bios.
2) Sursa e o petarda infecta la supra pret! ( probeaza cu alta sursa )
3) GTX 220? sau GT 220 =))

Nu faci Overclock! CI DEBLOCHEZI CELELALTE NUCLEE!
Poti debloca acel Phenom intr-un Quad Core : https://www.youtube.com/watch?v=X0WVqb9N9Ho

| CPAElites a răspuns (pentru CPAElites):

Daca PC-ul nu mai booteaza in Windows DUPA CE AI DEBLOCAT procesorul SCOTI TOATE CABLURILE DIN PC SI DAI RESTART LA BIOS ( SCOTI BATERIA DE PE PLACA DE BAZA pentru cateva secunde ~6 ) : https://www.youtube.com/watch?v=48jS06tW5jQ

| Nuvr explică (pentru CPAElites):

GT 220 Scuze si cam ce Sursa imi recomanzi da sa fie un cu un buget de 150 lei laughing am sa incerc sa fac update la bios

| CPAElites a răspuns (pentru Nuvr):

Probeaza cu alta sursa sa vezi daca functioneaza ( sa nu o cumperi degeaba )
http://www.pcgarage.ro/surse/tacens/mars-mp500-500w/

Cand ai bani sa schimbi placa video ( GTX 750 TI e de 8 ori mai performanta si costa ~530 lei )

| CPAElites a răspuns (pentru Nuvr):

Am uitat sa te intreb, cata pasta ai pus? ( trebuie pusa cat un bob de orez )

| octav005 a răspuns:

Este posibil sa fie de la memoria ram, sa aiba unele erori. scoate cate una pe rand si dai drumul la pc. vezi daca se mai restarteaza, si incearca asa si cu cealalta. posibil sa fie una dintre ele de vina, s-au sursa. daca vrei am eu una de 400w

| Anonimul95t a răspuns:

Vezi ca celelalte companente sa faca fata noului procesor