| Alex14125 a întrebat:

Salut lume. Am o problema si nu stiu cum sa o rezolv, nu prea ma pricep la calculatoare...am castile conectate la pc si tot in pc mi se aude sunetul, am incercat realtek dar nimic...am pus si alte casti sa vad daca tot asa e, am pus in alta mufa (am si in fata si in spate) si tot nimic. Sper sa ma puteti ajuta cat mai repede

12 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Aceiasi problema o aveam si eu!
Am reusit sa rezolv problema instaland driverele!

| Alex14125 explică (pentru CPAElites):

Am incercat, dar imi da eroare cum ca nu sunt detectate

| TheFragranceMaster a răspuns:

Intra in Control Panel deschide Realtek Manager, apoi introdu castile, daca nu merge intra in Sounds and Audio Devices tot in Control Panel si la rubrica Volume-Advanced si selecteaza optiunea Stereo Headphones.
Daca nu se intimpla nimic mai ai o solutie inlocuiesti driver-ul de la Realtek cu altul, tot de pe pagina oficiala ori intra pe Intel.

| Alex14125 explică (pentru TheFragranceMaster):

Problema e ca nu mai merge sa intru pe pagina de la ei...nu mi se incarca

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

" tot in pc mi se aude sunetul"? La ce vrei sa te referi?

| nnesuferitu a răspuns (pentru Sucigan_Razvan_1999):

In boxe...e asa greu sa-ti dai seama?

| Alex14125 explică (pentru Sucigan_Razvan_1999):

Ma refer ca am castile conectate dar se aude din calculator sunetul

| Alex14125 explică (pentru nnesuferitu):

Eu stau pe casti...le am conectate si tot din pc se aude sunetul. Si am incercat si alte perechi de casti.

| nnesuferitu a răspuns:

Deschizi meniul "Start", iar la "Run" scrii "Sunet / Sound" iar acolo iti da device-urile conectate, apoi dai click pe care ai nevoie si mai jos iti apare "Setati ca implicit", apesi pe aia si gata.
Daca ai windows 8.1 Pro / 10 Pro( cum am eu ), dai click dreapta pe "Start" si apoi pe "Device Manager", dai dublu-ckick pe "Audio inputs or outputs", dai click dreapta pe "headset" sau "speakers" si apoi dai "Enable" sau "Disable".

| Alex14125 explică (pentru nnesuferitu):

Crede-ma ca am incercat asta...dar faza e ca nu imi apare pentru casti, am dat disable la unele, am incercat sa le refac pentru casti si imi zice ca nu se poate detecta...(cu castile conectate).

| Stetcu_Bogdan_1993 a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti conectezi castile in partea din spate a bazei centrale nu in fața si in al doilea rand trebuie sa iti scoți mufa boxelor si pui mufa audio de la casti in locul mufei boxelor si mufa microfonului la locul ei si iti setezi corect sunetul.

| Alex14125 explică (pentru Stetcu_Bogdan_1993):

Am incercat si in mufa din spate si din fata, tot din pc se aude...si am incercat si alte casti