| Madalin_Stefan_2000 a întrebat:

Salut lume! Am un cont de yahoo vechi, cu un numar de telefon vechi pe care nu-l mai am (nu mai am nici cartela si mi-a expirat si numarul fiindca e inactiv de cativa ani) si stiu numarul de telefon insa pentru a ma loga am nevoie sa-l confirm. Pot cere celor de la telekom sa-mi faca o cartela noua cu acelasi numar si apoi sa ma loghez raspunzand cu codul? Intrebarea mea este daca voi primi cod pe cartela cea noua pe care o voi face, e o urgenta si am nevoie de raspunsuri rapide si sigure fiindca sunt in criza de timp din cauza unui mail ce mi-a fost trimis pe acel cont.

3 răspunsuri:
| TwinSteD a răspuns:

Salut. Da, le poti cere celor de la Telekom sa iti dea o cartela cu acelasi numar si vei primi mesajul cu siguranta. Dar in cazul in
care numarul a fost deja dat alcuiva, nu ai ce sa faci. O alta varianta ar fi sa suni pe acel numar sa vezi daca este functional si sa rogi frumos acea persoana sa iti dea acel cod primit prin sms. Apoi dupa ce te vei loga pe cont, iti schimbi si numarul.

| Madalin_Stefan_2000 explică (pentru TwinSteD):

Cand incerc sa sun pe numar imi spune ca numarul este blocat pentru apelurile de sosire, clar e inactiv. si exista posibilitatea ca cei de la telekom sa nu imi faca cartela? trebuie sa le spun ca am pierdut-o, sau ca pur si simplu vreau acest numar?

| TwinSteD a răspuns (pentru Madalin_Stefan_2000):

Dacă ai sunat cu numar privat, este posibil ca persoana respectiva sa aiba blocat din setări pentru apelurile necunoscute. Depinde cati ani au trecut de cand ai cartela. Dacă intre timp i-a dat numărul altcuiva si a renuntat la ea sau a pierdut-o si nu a mai recuperat-o, atunci nu stiu sigur daca mai poti. Dar cel mai bine si cel mai sigur, mai încerci să suni pe acel număr, iar daca tot nu merge, te duci la cei de la telekom si le explici frumos situatia. Le spui ca ai dori acel număr daca nu apartine altui proprietar. O sa ai nevoie de câteva numere pe care le apelai mai des de pe acel numar (ex: mama, tata, sora/fratele), asta pentru a confirma ca a fost al tau acel număr in trecut si mai plăteste o taxa de 25 lei. Asa stiu ca era pretul, nu mai stiu sigur cu exactitate. Imi mai lasi raspuns ca sa stiu ce ai rezolvat. O zi frumoasa!