| lapte1cucereale99 a întrebat:

De ce parintii mereu cand ploua mai tare(cu fulgere si trasnete), scot televizorul din priza sau electrocasnice din prelungitor cu mai multe prize si imi spun nici sa stau pe telefon sau calculator? Daca scot din priza electronice de genul, frigiderul de ce nu il scot din priza? Ce logica are asta, mai ales in oras la bloc. Asta inseamna ca oamenii din fiecare apartament sa faca același lucru? Nu. Cred ca s-ar putea întâmpla ceva rau doar in cazul unei case fara instalație paratrăsnet.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Consideră că la fulgere pot apare suprasarcini si se pot arde acele aparate, fiind in priză. Au fost cazuri.

| Violleta2022 a răspuns:

Parintii tai fac foarte bine acest lucru, fiindca nu au stabilizatoare de tensiune si se pot "prajii" toate electronicele din casa, daca se face un scurt circuit de la fulgere si traznete.

Pune mana si invata putina fizica, ca ai parinti destepti si se asteapta sa inveti macar de la ei, daca pe cartea nu pui mana.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce nu îi întrebi pe ei de ce fac asta? Sigur nu au o explicație tehnica, doar superstiții

| VoidEternal a răspuns:

Se recomanda sa le scoti. Paratrasnetul e facut sa protejeze constructiile si oamenii de fulgere, nu electronicasnicele.

Aparatele eletronice se ard daca un fulger loveste un stalp de inalta tensiune fapt ce poate trimite suprasarcina pe instalatiile electrice care sunt conectate la acel stalp. Care sunt sansele sa se intample asta? Mici.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Nici eu nu am înțeles asta.