| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, ma confrunt cu o alegere de o placa video de gaming, am de ales intre raden r9 390 8gb 512biti core clock 1000 si nVIDIA gtx 970 4gb 256biti core clock 1250, m ar interesa o placa de viitor dintre aceste 2, stiu ca orice joc ruleaza la ultra cu am2 placi video, adica o placa care sa duca jocurile la maxim 3 4 ani daca nu mai mult, stiu ca multi o sa ma intrebe ce fac cu 8gb vram si 512biti, dar eu privesc lucrurile si pentru viitor, poate nVIDIA o fi mai buna ca are core clock mai mare si o rula mai bine jocurile de top? Astept pareri!

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Pentru activitati de gaming, r9 390-ul este cu mult superior fata de 970. Datorita latimii de banda si memoriei foarte mairi, poti rula cu ea ORICe joc nou aparut si cele ce va urma sa se lanseze in urmatorii cativa ani la rezolutii over full hd ( 4k ) la cele mai inalte detalii.
Nici 970-ul nu este de le padat, dar cu placa asta mai sus de 1440p nu joci cu ea.
Ce faci cu 8gb ram intr-o placa video de gaming? pai simplu. Cu cat este mai mare cu atat poti creste si mai mult rezolutia intr-un joc. Pentru ca asta conteaza la un joc. Detaliile ( preset ) se incarca si acelea foarte rapid datorita busului foarte mare al memoriei 512bit.

Conculzia, daca folosesti sistemul strict pentru activitati de gaming 390-ul este cea mai ok alegere.

Nu asculta de tab fury, vorbeste numai aberatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

Da ma...ia-ti o placa video cu 500 de gb la 3 lei si una cu 2 gb la 1000 lei...Nu conteaza ce piese are,, conteaza si ce calitate e.

| Jipa95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, amd-urile sint in general placi video axate pentru activitati de gaming, si nu car in spate atatea tehnologii ca si cele nVIDIA unde mai poti si edita cu ele ( cuda ), etc. Nu stiu ce ai vrut sa spui prin calitate dar nu poti sa construiesti o placa video high end din materiale de proasta calitate.
Oricum ca sa stii si tu la capitolul gaming 390-ul bate la fundulet 970-ul de la nVIDIA. Scurt si la obiect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

Amd nu se va compara nici o data cu nVIDIA! Tot ce e de la Amd e de proasta calitate! Tot ce e de la amd e ieftin si prost! Compara o dacie cu un Mercedes si vezi ce iese! Indiferent ce specificatii tehnice au cele de la Amd sunt niste chinezarii de proasta calitate

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Da, dar ceea ce zici tu nu e relevant, mercedesul e mult mai scump si mult mai de calitate, iar ceea ce zici tu amd-ul in comparatie cu nVIDIA are configuratii mai bune si este mai ieftin fata de aceeasi configuratie cu nVIDIA. E ca si cum ai compara un mercedes de 300cai cu o honda sport de 300 evident ca honda e cu 10 mii de euro mai ieftin, dar pe mine nu ma intereseaza designu-l sau consumul mic, pe mine ma intereseaza puterea motorului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

Ma asteptam cand ai spus " Oricum ca sa stii si tu la capitolul gaming 390-ul bate la fundulet 970-ul de la nVIDIA. " sa vad diferenta majorra dar cand am vazut videoul asta ca ai cam exagerat putin

https://www.youtube.com/watch?v=udXCusTnRsY

doar in 2 jocuri are cu 4 5 FPS mai mult, sincer sa fiu ma asteptam la diferente majore gen 20 dar m-ai pacalit :)). totusi acum daca ar fi as fi luat 390 in loc de 970 pentru ca are 8 gb de Vram si ma ajuta mai mult la modat jocuri gen Skyrim si Fallout, dar asa, nu e mai branza de diferenta.

| Jipa95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde despre ce jocuri vorbim prietene. Dupa cum sti si tu multe dintre ele is optimizate pentru placi video nVIDIA, si amd. Si sa nu uitam ca 390-ul este un rebrand. Oricum mai este de lucrat pe la driveri pentru a se imbunatati performanta 390-ului in gaming. Si stai asa ca inca nu au aparut jocuri optimizate dx12.
https://www.youtube.com/watch?v=zsRlKm5Oq_8

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

In 6 luni o sa vedem diferentele. abia astept sa vad ce va fece dx12 cu toate astea. poate asa trec si eu la win 10

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

Wow, ala da video rolling on the floor. Toti de la Nvidia care isi bateau cu pumnu in piept ca sunt superiori cred ca le-au intrat un morcov in fund dupa ce au vazut videoul ala. diferenta uriasa intre cele 2 va fi

27 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Bogdan, in colculuzie, daca nu detii un monitor 4k ci mai degraba unul full hd, nu are rost sa iei un r9 390, ci un gtx 960 mai exact acesta : http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ modelul g1 gaming 4gb.
Nu o sa ai treaba cu jocurile cel putin 4 ani de acum in colo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi ma dar noi nu am mai avut discutia asta? Tu nu ai ce face cu placile alea!
Sfinte Doamne! Ce faci tu cu o placa de 8 gb? Tu nu vei folosii in vecii vecilor acei 8gb! Placa zisa de tine nu exista pe pc garage iar versiunea ei de 4 gb costa 4000 de lei! Daca iti vinzi casa si cumperi placa aia nu ai pe ce sa o pui! Iti trebuie o placa de baza tun! Si un procesor de rupe pamantul! Nu ai ce face cu ea! Tiam mai zis o data! Dc nu intelegi?
Nici un joc sau aplicatie nu cere 8 gb si 512 biti de la o placa video!
Uite aceasta configuratie care duce ce vrei tu pe orice setari grafice timp de 3-4 ani...

Se vede ca nu ai nici un fel de cunostinta in domeniu...

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1354718/

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Fraerica placa aia e varza ce zici tu ca nu existahttp://www.pcgarage.ro/......5-512-bit/

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Placa varza? TU NU AI MAI MULT DE 10 ANI...
Unde ai mai vazut tu o placa video cu 8 gb si 512 biti la 1700 lei? Placa aia e cea mai proasta calitate posibila...Tu nu ai vazut ca o placa de calitate costa 1000 lei la 2 gb si 128 biti? Intr-un pc nu conteaza doar placa video ci si procesorul, placa de baza si ramul..Si termina cu apelativele gen fraerica ca nu vei avea viata lunga pe acest site...Eu am incercat sa te ajut dar tu esti batut in cap

| bogdan12321132231 explică:

Acu 2 ani se foloseau placi de 2Gb si acu de 4gb si apropo are un coleg o placa amd asemanatoare cu aia din configuratie si ii duce gta v la high, dar nu cu toate la maxim si mai sacadeaza din cand in cand.

| bogdan12321132231 explică:

Stai calm ca peste 2Gb imediat trec, https://www.youtube.com/watch?v=VcQc3cH9Ne4 cum vrei tu sa rulezi gta v pe ultra cand el consuma 3100gb vram si placa de mi ai recomandat-o are 2gb

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Se poate ma dar la 40 fps 50 max ala are 200 sau 300 de fps cu configuratia aia!

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Pai uite ca debia cu gtx 970 scoate 30fpshttps://www.youtube.com/......tps?/watch

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Tu nu vezi ca ala are monitor 4 k?laughing) tu ce monitor ai? Ala scoate 30 fps pe 4 k tu daca ai un hd scoti 100 fps chiar si mai mult.iar daca nu e hd e si mai binelaughing))

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Cum ma 4k nu vezi 1600x900?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Asta a setat el...ai tu un monitor hd+? Eu zic sa iei ce tiam recomandat eu..vad ca ai cam multe pretentii.

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

O sa-mi iau full HD

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Termina o data! Ori iei ala recomandat de mine ori asta http://www.pcgarage.ro/......dark-gray/

eu am cumparat azi acest laptop iti dau maine mes cu cate fps am in jocuri pe ultra...

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Aha, eu am un laptop cu i5 2450m 6gb ram nVIDIA gt 520mx si la gta v cand depasesc 1023mb nu ma lasa sa folosesc mai mult vram decat am eu.Stiu ca e varza placa video, il am de 3ani pana acu au mers pe la setari medii jocurile, acu cam la vale...

| bogdan12321132231 explică (pentru bogdan12321132231):

Si ce faci tu cu placa aia video cu ddr3?

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Daca te uiti bine si Alienware de 210 milioane are ddr3 deci frate tu ai pretentii dar nu esti decat un pustan care nu are 1 leu de o acadea si vorbesti aici de placi video cat o casa..deci las-o balta..vezi ca a inceput scoala

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Eu iti spun ca mi a zis varamiu care e specialist daca nu e gddr5 nu are 256biti nu e ceva sa cazi pe spati uite Alienware ce vorbesti e gddr5 si apropo mi a recomandat ori r9 290 ori 390. Nu va mai bagati voi eu stiu ce insemna ddr3 128biti debia la setari medii duce si mai si sacadeaza. Uite inca un exemplu ddr5http://www.pcgarage.ro/......gb-win-81/

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Greseala mea... Iati ce vrei tu. uite ia-l pe asta daca ai bani.

http://www.altex.ro/......5-free-dos

Vezi ca nu are 8 gb de DDr5 si e posibil sa nu duca gta 5 pe low :)) Laso balta mai baiete.eu am avut un msi 163k cu procesor de 2 ghz si 2 gb ram si duce wot pe medium la 50 fps.Asta era acum 3 ani

| bogdan12321132231 explică (pentru anonim_4396):

Si tu ce parere ai de laptopu meu de acu 3ani am dat 26 de bulioane cu i5 2450m 2. 5ghz turbo 3.1 6gb ddr3 nVIDIA gt520mx 1gb 64biti ddr3? si placa aia video care vreau sa o pun r9 390 o suporta i5 6600k?