| Psycho777 a întrebat:

Va rog sa raspundeti doar cei cu experienta si poate autorizati in domeniu. Deci:

Vreau sa imi cumpar un laptop (i5-3210m 2.5ghz, 6-8 GB Ram, Placa video nVIDIA gt 630m) care sa il folosesc in special la gaming (sa poata rula cele mai noi jocuri care au aparut si care vor aparea).
Acum vreau sa va intreb: Se poate inlocui placa video 630m cu o placa gtx 570 sau gtx 660 ). Faza e sa fie GDDR5 de 256Biti ca sa ruleze jocuri la setari high spre ultra.
2) O alta treaba ar fi daca mi-as lua laptop cu aceleasi dotari doar ca diferenta e placa video ATI RADEON HD 7670 [asemanatoare gt 630m]. Mi-as putea-o inlocui cu o placa ATI RADEON sau SAPPHIRE sau AMD RADEON HD GDDR5 de 2GB / sau 1GB de 256 biti?
Deci intrebarile sunt:
1)S-ar putea asta?
2)Daca da, Ce ar fi mai bine sa aleg?

1 răspuns:
| vrelian a răspuns:

NU.la un laptop nu mai poti schimba nimic in afara de hard si memoria ram.restu le pui cruce.sint sudate pe placa de baza.un laptop nu este asemanator cu un desktop sa scoti si sa pui tu ce vrei.deci cauta la laptop ca placa video si procesorl sa fie cit mai performante posibil, fctie de banii tai. faci asta cautind ca hardu si memoria sa fie la minim posibil.astea doua le schimbi si mai tirziu.referitor la jocuri iti pot spune ca laptopurile nu sint facute sa ruleze jocuri.bine asa un joc mic, nu prea complicat merge.dar sa joci asa orice joc cum spui slabe sanse. exista si laptopuri care fac asta dar nu cel care vrei tu. daca vrei sa joci jocuri iti recomnd un desktop.laptopurile care joaca ce vrei tu un ex este Alienware facute cred ca de Dell daca nu ma insel.cam asa sta treaba cu laptopurile.si ca sa vezi si mai bine cauta cel mai nou si mai complicat joc si vezi ce cerinte trebuie sa aiba acel calc pentru a rula jocul. dupa vei stii exact ce sa cauti si sa cumperi.si ce mai conteaza sa te uiti si la viteza memoriei, adica ce viteza suporta placa de baza referitor la memorie.cea mai rapida memorie este DDR3 cu 1600 mb/s.asta sa suporte placa.memoria poati lua si mai slaba de nai bani.dar pe viitor sa poti trece la viteza mai mare.chestii de genul asta.bafta