| Psycho777 a întrebat:

Va rog sa raspundeti doar cei cu experienta si poate autorizati in domeniu. Deci:

Vreau sa imi cumpar un laptop (i5-3210m 2.5ghz, 6-8 GB Ram, Placa video nVIDIA gt 630m) care sa il folosesc in special la gaming (sa poata rula cele mai noi jocuri care au aparut si care vor aparea).

Acum vreau sa va intreb: Se poate inlocui placa video 630m cu o placa gtx 570 sau gtx 660 ). Faza e sa fie GDDR5 de 256Biti ca sa ruleze jocuri la setari high spre ultra.

2) O alta treaba ar fi daca mi-as lua laptop cu aceleasi dotari doar ca diferenta e placa video ATI RADEON HD 7670 [asemanatoare gt 630m]. Mi-as putea-o inlocui cu o placa ATI RADEON sau SAPPHIRE sau AMD RADEON HD GDDR5 de 2GB / sau 1GB de 256 biti?

Deci intrebarile sunt:

1)S-ar putea asta?

2)Daca da, Ce ar fi mai bine sa aleg?

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

1. Nu, nu, NU!
2. Daca vrei jocuri, alegi DESKTOP si lasi prosteala cu laptopurile. Ai idee cit te costa o nenorocita de baterie si un incarcator? Ai idee cit te costa inlocuirea placii de baza la laptop comparativ cu una de desktop?

| horia2012 a răspuns:

Alege un model de laptop, ca marca, ma refer, cu performantele cerute de tine si pe urma cauta pe NET daca la modelul respectiv se poate schimba pkaca video.Numai modelele scumpe accepta inbunatatiri.