| marius1996 a întrebat:

Salut.Ma numesc Marius si am o problema destul de enervanta cu pc-ul. Vreau sa il pornesc si incepe sa mi se restarteze intruna fara sa apara nimic pe monitor. Ba ma mult, il pornesc se opreste singur si dupa 4-6 secunde porneste fara ca eu sa-l mai ating. De putine ori reusec sa-l pacalesc sa porneasa, dar si atunci porneste dupa 12-14 restarturi. Va rog sa ma ajutati pentru ca folosesc foarte des pc-ul. Configuratia : Intel core 2 E 4500 placa video nVIDIA geforce 2 gb ram si placa de baza gigabyte windows xp sp3.

6 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Ia sistemul in brate si mergi in service-ul magazinului de unde ai luat sursa. Spune-le ca nu-ti mai porneste si tu crezi ca-i sursa. Vor verifica calculatorul si va fi una din doua:
1. este sursa - ti-o vor schimba
2. nu este sursa - vei afla care este totusi problema

| marius1996 explică (pentru Kattan):

Poate fi din cauza hdd -ului sau procesor? Ca daca este doar din cauza sursei nu e nicio problemahappy

| Kattan a răspuns (pentru marius1996):

Procesorul nu, nu se ard asa usor procesoarele.
Hardul nu.
Pentru a porni un calculator are nevoie DOAR de:
- placa de baza
- procesor
- memorie RAM
- placa video (fie ea si incorporata) si un monitor pe care sa vezi
- sursa, pentru a alimenta componentele
Restul (carcasa, tastatura, mouse, hard, dvd, etc.) sunt optionale.

| pk a răspuns:

Is sanse mari ca sa iti fie bulita sursa, daca cumva mai ai inca una, sau poti imprumuta de la cineva, asta ar fi primul lucru care ar trebui sal testezi.Bafta

| marius1996 explică (pentru pk):

Sursa am schimbat-o acum 2 luni am dat 100 de lei pe ea si placa de baza la fel am dat 180 de lei cred ca nu este sursa. Alte probleme credeti ca ar fi?

| DanielaSustinRomania a răspuns:

Uite aici un tutorial pentru problema ta
http://www.youtube.com/watch?v=QT0gzVfbLDY